Söök on laual, härrased valitsejad

Söök asetatakse lauale. Heade mõtete koht on seni olnud inimese peas. 

Ajakirjanik küsis mu Vene sõbralt hiljutise intervjuu lõpuks, mida ta teeks esimesel aastal, kui oleks kultuuriminister. Venes on nimelt olukord selline, et käib pikemat aega kultuurirahade kärpimine. Seadustega on keelatud laval ropendada ja palja tagumikuga ringi joosta. Ja on see käsk ka, et nõukogude ajast tuleb rääkida nii nagu selle kujundas kommunistlik propaganda. Müüte ei lõhuta. Kõige hullem on veel see, et on tekkinud enesetsensuur. Normaalsed mehed teatrijuhtidena jätavad ilma keeldude ja käskudeta eos need näidendid ja lavastused lavale laskamata, mis näiteks võiks kutsuda esile õigeusu kiriku viha. (Või on õigem öelda: kättemaksu.)

See on vaid pinnapealne olukorra kirjeldus. Juba on Venemaal pandud kinni näitusi,  süüdistades kunstnikku pornograafias, juba on andekaid vallandatud ja üle maa antud käsk , et vallandatu kusagil tööle ei saa. Kui riik annab raha, siis tuleb teha seda, mida ametnikud lubavad, nii nagu nemad tahavad, seda, mida nemad õigeks peavad. Seda rida võiks jätkata. Muuhulgas on tsensuur Venemaa konstitutsioonis ametlikult keelatud.

Mu sõber vastas ajakirjaniku küsimusele, mis ta teeks, nii: „ Teate, Konfutsius ütles õigesti, et kes palju loeb, sellest ei saa imperaatorit.”

Nüüd, kui ma järjest ja järjest kuulen me uuteks valitsejateks pürgijatelt sõnakõlksu, kuidas see ja see teema on laual, mind ka Konfutsiuse tõde lohutab. Teemade laual olemine ei tähenda mitte midagi. Teemad on mõtlemiseks, arutamiseks, läbirääkimiseks… Kui nad on laual, siis on tähendus sama nagu raamatud on riiulis. Seal neid hoitakse tõesti, aga raamatuid muide ka loetakse. See mõte, ma arvan, kirjutajatel enamasti on.

Teemad peaksid olema, jah, mõtlemiseks, koos ja eraldi. Me peaministrikandidaat Jüri Ratas korrutab, kui jutt Vabaerakonnast, et tal pole midagi heade ideede kaasamise vastu. Seepeale tahaks öelda: Jüri, mine nurka ja häbene. Kaasata saab ikka inimesi ja kui neil on veel mõtetes head ideed, siis neid ei ole vaja lauale panna. Võiks ellu viia.   alt

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.