Mustad luulelinnud ja viiuliga tüdruk lavanurgas

Doris Kareva ütles Betti Alverile pühendatud XXVI luulepäevade lõpetamisel Jõgeval saalitäiele inimestele: „Luuletus on targem kui luuletaja.”.

“Liblikapüüdja” täna. Keskel õpetaja Lianne Saage Vahur.  Fotograaf Lea Pihlak. Lugu ilmus Maalehes.

Eesti keele ja kirjanduse õpetaja Lianne Saage Vahur on Jõgevalt juhtides üles ehitanud Eestis oma hoidmise ja armastamise akadeemia. Akadeemial on võrgustik üle maa. Õpitakse kohtadel ja enese jaoks. Betti Alveri sünnipäeval kogunevad parimad gümnasistid Jõgeval ausatavad Alverit ja näitavad teistele ka kuhu on aastaga jõutud. Kohtumise Tähetundi iseloomustab maitsekasvatuse peen organisatoorne kvaliteet. Sellel aastal oli luulepäevadest osavõtjaid kolmesaja tuuris. „Tähetunniks” nimetatud akadeemilisel kokkusaamisel on ka noorem vend, Tuulelapsed nimeks, nemad saavad kokku jaanuaris.

2018. aasta Jõgeva luulepäevadel oli vaatluse, õppimise, mõistmise ja teistele ettenäitamise all Doris Kareva ja Jaan Kaplinski luule. Teineteisele näidati 18 lavastuslikku luuleetendust.

Luuletus on mõte

Nii palju naisi…, Ajata vaikus, Käsikäes, Kõik on õrnad, Sina pead kandma maailma, Elupäev, Tuhast tõusjad, Kui kohtusid sõna ja suhe…, Hinge tagasitulek, Üle sajandite, Kuuldes lindude laulu…, Kõik, mida vajad, tuleb su juurde, Mõista mõista, Gregori juures, Armastus ei tee haiget, Üks kuningas oli kord maata, Rulett, Liivaterad rannal.” Kui neid ettekantud luuleetenduste pealkirju kohendada ja isegi kohendamata saab kokku luuletuse.

Kirjutasin kavalehtede äärele mõtteid, mille noppisin laval esitatud luuletustest. Kirjutan siia neist vaid kolm, iseloomustamaks seda, mille teadasaamiseks see luule, harituse ja kultuurikool elus püsib. „Müts põleb varga peas ja teised saavad sooja.” „Kõik läheb katki, mida rahust ei tehta.” „Elu ei ole lugu, elu on loomine.”.

Akadeemia

„Koosloomine on iseenesest suur väärtus.” ütles Merle Karusoo tagasiside kokkusaamisel kus ühelpool noorte luuleesitajate õpetajad-juhendajad ja teiselpool akadeemiaks nimetatud seltskond, kes istus saalis, kuulas ja nägi. „Mida rohkem on vaikust, seda enam mõjub sõna.” ütles lavastaja Karusoo. Need on vaid kaks väljatõstet pikemast arutlusest. Pedakoog Karusoo soovitas juhendajatel ja õpilastl kuulata kuidas autorid ise oma luuletusi loevad. Kõlas ka soovitus, et konteksti tabamiseks võiks vaadata, millisel oma eluaastal autor luuletuse kirjutas.

Minul jäi seekord pidamata monoloog. Püüan selle nüüd lühidalt ette kanda, ehk kulub praktikas ära. „Kallid kaasteelised, kuna mul on olnud õnn, teie esinemisi juba mitu korda vaadata, siis julgen üldistada. Ärge minge kerget teed ja astuge lavale musta värvi trenniriietes ja paljajalu. Nii nagu elus ja luules on palju värve, võiks need kajastuda ka laval. Mis värvi on luuletus? Kui kõrged on luuletuse kontsad? Akadeemia liige Märt Treier rääkis teile muusika märgilisusest. Paljasjalgsus ja lein on muidugi me kõigi kaaslased, aga nad ei anna edasi kultuurilist elurikkust. Alati.”. Ma õppisin teilt nii mõndagi! Peamine, sain kinnitust – poeesiat ja kujundlikkus mõista tahtvaid inimesi tuleb aina juurde.

 

GRAND PRIX

Sina pead kandma maailma”
(Doris Kareva, Jaan Kaplinski)
Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambel, juhendaja Aili Teedla

LAUREAADID

Elupäev”
(Doris Kareva)
Saaremaa ÜG Krevera, juhendaja Rita Ilves

Tuhast tõusjad”
(Doris Kareva, Jaan Kaplinski)
Miina Härma Gümnaasiumi trupp, juhendaja Ivika Hein

Kuuldes lindude laulu…”
(Doris Kareva, Jaan Kaplinski)
Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja, juhendaja Lianne Saage-Vahur

Mõista mõista”
(Jaan Kaplinski)
Tartu Hugo Treffneri Gümnaasium Trupp 11, grupi ühislooming

Üks kuningas oli kord maata”
(Jaan Kaplinski, Doris Kareva)
Viljandi Gümnaasiumi luuleteater, juhendajad Aili Kiin ja Silvia Soro

PARIM JUHENDAJA
TIINA KIPPEL Rakvere Reaalgümnaasium LMS „Karla“

PARIM NAISNÄITLEJA
LOTTA MEET Saaremaa ÜG Krevera

PARIM MEESNÄITLEJA
OLIVER VALK Tartu Hugo Treffneri Gümnaasium Trupp 11

ERIPREEMIAD

KOSTÜÜMI ERIPREEMIA  Kunda ÜG kooliteater 9.-12.kl. lavastusele “Hinge tagasitulek”

Tervikliku tekstikompositisooni eest lavastusele “Üks kuningas oli kord maata”
Viljandi Gümnaasiumi luuleteater

Väljapeetud stiili terviku eest lavastusele “Nii palju naisi…” Viimsi Gümnaasium Eksperiment

NÄITLEJAPREEMIAD

HALDI VÄLIMÄE Viljandi Gümnaasiumi luuleteater
ERLING EDING Rakvere Reaalgümnaasium LMS „Karla“
HENRI PAOMEES Saaremaa ÜG Krevera
HARLI KADANIK Tallinna õpilaste näitetrupp Et
KATRE-LIIS VÕHMA Saaremaa ÜG Kreisis
CATHERINE RANDLAHT Rapla Gümnaasium
ELIISABEL JÕELA Tallinna 32. Keskkooli 11.d teatriklass

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.