Alvis Hermanis lõppenud hooajast. (21.06.2023.)

Läti keelest tõlkis Hannes Korjus

Riia Uus Teater lõpetab täna (21.06.2023) oma 22/23 hooaja. Eile lõppesid Iisraelis, 1000-kohalises saalis, “Post Scriptum” külalisetendused (Jaffa Fest 2023 raames), täna õhtul etendub Riias “Žižek. Peterson”, mis hääletati Läti rahvusringhäälingu kultuurisaate “Kg kultūras” (Kultuurikilogramm) vaatajate poolt aasta parimaks lavastuseks.

Minu kui teatrijuhi resümee:

Kõikidel Euroopa teatritel oli ajalooline hooaeg, sest sai selgeks, et teatrikülastajate käitumine/hoiakud on edaspidi läbinisti teistsugused. Teatrid tõdesid väga selgesti tuntavat publikuhuvi langust, väga paljusid etendusi mängiti sel aastal, vähemasti Euroopas, pooltühjadele või väljamüümata saalidele. Põhjus – koroonakriis pani teatritarbimise harjumusele kõva paugu, inimesed harjusid hoopis telesarjade lugudega (heade näitlejatöödega lood inimeste elust), mida tänapäeva kontseptuaalne teater neile enam ei paku. Teatrikülastajad said lõpuks aru, et saavad rahulikult ilma teatritagi läbi, et kriitikute poolt ülistatud lavastused panevad neid õigupoolest igavusse surema. Teadvustasime seda pöördepunkti juba hooaja alguses, seepärast tulid meiegi mängukavva “lavastused inimestest inimeste jaoks”. Mõtte näitlikustamiseks sobivad kõige paremini “Sünnipäevakook” või “Žižek. Peterson”.

Lavastused, mis ühtaegu lahutavad meelt, panevad naerma ja nutma, ning kust tuleb kaasa mõnigi tarkusetera. Riia Uuel Teatril on sel aastal, võrreldes Euroopa pooltühjade teatrisaalidega, läinud paremini kui kunagi varem. Vaevalt on Euroopas palju selliseid teatreid, kus piletid on alati ette ära müüdud ning külastatavus on 100%, sest isegi Euroopa teatri-Mekades – Londonis või Berliinis – võis igaüks etenduse päevalgi ilma probleemideta pileti osta. Vaatajatest hooliv kutseline teater hakkab edaspidi elama radikaalselt teistes oludes, sest mängureeglid on muutunud. Vaatajaid jääb hulga vähemaks, ning teatrilt oodatakse hoopis midagi muud kui seni. Lõppenud hooaeg oli murdepunkt. Järgmisel, 23/24 hooajal, naaseb Riia Uus Teater tõenäoliselt viimaks oma Lāčplēsise tänava majja. Seal saab olema kolm lava. Kokku 900 kohta. Riia Uus Teater saab olema teater vaatajate jaoks. Ning meil on plaan.

Alvis Hermanis “Post Scriptum”. Monolavastus Tšulpan Hamatovale. Muusika: Arvo Pärt. Lavakujundus: Kristīne Jurjāne. Esietendus 15.06.2022. Riia Uue Teatri pressifoto.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.