Aga ööd on meil kuumad

Kole ilus ilm. Ilmateadlased tunnistavad, et nad ei saa aru, mis ilmaga toimub. Eks see ole arusaamatu muidugi, kui soe tuleb põhjast ja mitte lõunast.

Mõttevahetus Daniel Vaarikuga tõi meelde tema Memokraadi loo „Tulevik on tume”. Õigemini tõi meelde loo „Kõigi poliitikute välimääraja”. Seal ta vastab küsimusele, mida teeb poliitik, kui ta on lihtsalt poliitik, mitte minister. Selles jaotuses on 12 poliitikutüüpi, millest seitsmes on Nostradamus. „Nostradamus – Ta hoiatab Venemaa eest, palgalõhe eest, Iisraeli-Palestiina konflikti eest, võõramaalaste eest ning senise poliitika jätkumise eest. Väga tänuväärne tüüp, kuna ei lase ausal luterlasel unustada, et elu on üürike. Vaata ka: Tulevik on tume.”

See poliitikute välimääraja on avaldatud 21.veebruaril 2015. Ja sealt siis link sellele, et tulevik on tume, kus Daniel Vaarik räägib valimistest. Ütleb, mu meelest irooniliselt, et eestlase elu pole kunagi kerge olnud ja nüüd on välja mõeldud valimised. „…kokku lausa neljad: parlamendi-, kohaliku omavalitsuse, europarlamendi- ja presidendivalimised. Kui mõni neist on lähedal, tõuseb  päikese asemel taevasse suur tagumik, mis karjatab kiledal häälel: “Tulevik on tume, värisege kõik!”.“

Vaarik jõuab hirmutamiseni ja teeb ses loos tabeli, kus rahva hirmutamise teemad kirjas. Ette rutates tuleb öelda, et ega suurt muutust kuus aastat tagasi kirjutatud kahes loos kirjeldatus pole. Veenduge ise, mis teemad kerkivad üles seoses valimistega: „Naised, ei sünnita; majanduskasv peatub, venelased ei integreeru, populistid tulevad võimule, keegi ei lähe õpetajaks, immigrandid tulevad, elu maapiirkondades sureb välja …”

Poliitikute valijateni paisatud hirmude loend on loomulikult pikem. 2015. aastal ei osanud keegi veel kasutada väljendit süvariik ja tundub, et ka see nõukogudeaegne anekdoot, kus küsitakse, kes ja mis on sotsialismi vaenlased, ei olnud siis veel kõneks. Aga sotsialismi vaenlased olid muidugi rahvusvaheline imperialism ja neli aastaaega. Hiline kevad, põuane suvi, vihmane sügis ja külm talv.

Ja meie teame ju ka seda, et pole olemas halba ilma, vaid on valed riided.

Ilmus Maalehes

 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.