Tallinn-Brüssel-Ameerika linnad – Vaba Lava „Sõjale ei” lendab

Julia Augi lavastus „H** voine…” on maailmas tuule tiibadesse saanud. Samal ajal on Moskva ja Peterburi teatrid jätnud ära kõik etendused ja lavastused, kus Julia mängib või on lavastaja.

Vene Riigiduuma liige ajakirjaniku ja juristi haridusega Aleksander Hinštein kirjutab kurjustades 20. aprillil sotsmeedia kanalis Telegramm, et ta võttis lausa ühendust Moskva kultuurijuhiga, et kuidas saab olla nii, et selline Vene näitleja ja lavastaja, kes mitte ainult ei ole kodanikuna sõja vastu, vaid tegi Narvas ka sõjavastase lavastuse ja nüüd mängib Moskva kesklinna teatris.

Julia ise ütleb, et tema loomingu keelamiseks ei saadeta korraldust paberil. Käske jagatakse telefoni teel. Julia lisab, et tal on veel Moskvas Gogoli keskuses jäänud etendused, kus ta mängib, ja mida veel pole ära keelatud. Ka olla käsil üks filmiprojekt, kust teda pole „veel minema löödud” (Julia väljend: „Тоже пока не выгнали.” MM)

Brüssel

Samal ajal Euroopas – 17. mail etendab Vaba Lava Brüsselis W:Hall teatrimajas Julia Augi Ukraina sõjast rääkivat lavastust „ Х** войне. M*** sõda. Ukraina. Kirjad rindelt“. Produtsent Märt Meos ütleb, et mängukohaks on 500 inimest mahutav saal.

Vaba Lava lavastuse külalisetenduse korraldajad ja rahastajad on Eesti Selts Belgias, Euroopa Parlamendi saadikud Riho Terras Euroopa Rahvapartei fraktsioonist ja Andrus Ansip Uueneva Euroopa fraktsioonist. Ka EV kultuuriministeerium.

Publikuks on oodatud Euroopa Parlamendi liikmed, teiste ELi institutsioonide töötajad, diplomaadid ja Eesti kogukond Brüsselis.

Tänaseks on lavastuse kevadised etendused Eestis juba välja müüdud, nii et võimalus on külastada Brüsseli W:Halli teatrimaja 17. mail kell 19.

Tallinn

Tänu Tallinna volikogu esimehele Jevgeni Ossinovskile, kes käis kõnealuse lavastuse esietendusel, on Tallinna linna Vabalt Lavalt tellinud lisaks mängukava etendustele neli etendust. Publiku sihtgrupiks on venekeelsed gümnasistid, mängukohaks esialgu Lindakivi keskus. Lavastust näidatakse mai lõpus ja juuni alguses.

Ameerika

Produtsent Märt Meos peab praegu läbirääkimisi ameeriklastega, kes pakuvad lavastusele külalisetendusi seitsmes linnas. Etendused oleksid septembrikuus. Küsimusele, kas nad ei karda, et maailm selleks ajaks nii palju muutunud on, et see lavastus sellisena enam ei kõla, vastab produtsent Meos, et Julia Aug on valmis lavastust vastavalt muutunud oludele täiendama. Hetkel lõpeb lavastus publiku leinaseisakuga…

Teatrikriitikuna tahaks lisada, et tegu on dokumentaaltragöödiga, millel on oma poeetiline kunstiline puudutus. Rõhutan seda sellepärast, et ei jääks kõlama see, et selle lavastuse väärtus on vaid aktuaalsus.

Soovijatel on võimalus Julia Augi lavastust näha on Vaba Lava Tallinna teatrikeskuses Telliskivi loomelinnakus 7. mail, kell 19.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.