Ninatäis meelerahu

Pärast koroonatesti tegemist ja negatiivse tulemuse teadasaamist tundus pori- ja lörtsisegune ilm kordades ilusam. Selline testitulemus andis mulle võimaluse haige olla. Nina nuusata ja köhida. Uskuge või mitte, aga enesetunne läks nipsust paremaks. Köhida, muretsemata, et see minu küljes olev köha tapab teisi. Mõtlen, millal see automaatne harjumus mulle külge õpetati, et kui köhid, pane käsi suu ette. Kuuskümmend aastat tagasi?

Kindlasti tahan siin oma kogemusele tuginedes öelda, et proovi võtmine ei olnud mingitpidi valus ja isegi mitte selles mõõdus ebameeldiv, nagu mulle meediast ettekujutus tekkinud oli. Hoopis rõõmustasin, märgates endas uhkusetunnet nende kahe naise üle, kes Raplas laupäeva varahommikust peale tavalises külmas ehitussoojakus, mis pandud haigla kõrvale polikliiniku ette, oma tööd tegid. Selleks, et mina ja teised minusugused saaksid teada ja teadmisest meelerahu.

Pisut hiljem, sellel samal laupäevahommikul, oli Rapla Maxima poes vähem inimesi kui tavaliselt. Kummaline, et ainsad inimesed, kes müügisaalis vaata et selga ja nina alla trügisid, olid teenindava personali hulgast. Teised hoidsid distantsi, mis siis, et käsu valjuks muutumiseks olid käskijad veel aega andnud.

Olen seda varemgi mõelnud, et kaup sööb inimesed poest välja. Me suured marketid, pigem ilma igasuguse arhitektuurita müügikuurid, olid kindlasti projekteeritud ja mõeldud palju avaramateks just ostjate peale mõeldes, enne kui need tasahaaval ka laohoonet asendama hakkasid. Tänaseks on vahekäigud kitsamaks surutud ja vahekäigu vahedesse ka kaup ladustatud. See teeb ostmise ebamugavaks ja üsna kindlasti sunnib inimesed üksteise ligi – nina vastu nina. Kunagi ütles lavastaja Peeter Tammearu Ugala kitsaste garderoobide kohta, plaanides neid ümberehitamisel suuremaks, et kilukarbis tulevad pähe kilu mõtted. Täna võiksid koroona ohjeldajad viiruse leviku peatamiseks poekettidele ette kirjutada, et nad klientidele mõtleks ja tõkked kauplustest ära korjaks. Pääseks õhk ka liikuma peale näljaste inimeste.

Oi, kuidas mulle ei meeldi, et juba on rääkima hakatud Covid 19 kolmandast lainest.

Ilmus Maalehes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.