Nad nimetavad end Rapla väikelinna teatriks

Paide teatri trupi lõpetamise taustal mõjub eriti rõõmustavalt see, et Raplas on moodustatud väikelinna teater. 3.septembril näitas vaid noortest meestest koosnev trupp Kuusiku mõisa taga oma esimest lavastust nimega „Risti rahvas”.

Etendus on lõppenud. Jätke need mehed meelde: paremalt Reio Blond (saab kallistust), Raigo Saariste, Sten-Olle Moldau, Andres Sahkur, Eerik Robert Ots, Ursel Tilk ja Valter Uusberg.

Julgen uue tetritrupi sündi kinnitada ennekõike tänu sellele ühisele energiale, mida kiirgas kokku mänginud trupp.

Küsisin asjaosalistelt, kas on plaanis jätkata. Nii näidendi autor Eerik Robert Ots kui ka lavastaja ja kaasautor noortele toeks olev Valter Uusberg kinnitasid, et juba tegeldakse uue materjali proovideks ettevalmistamisega.

Risti rahvas

Trupi esimene pääsuke „Risti rahvas”on vaimukas komöödia. Eerik Robert Ots on selle kirjutanud Enn Vetemaa ajaloolise romaani ainetel.

Näidend ja lavastus räägib me rahva rahvaks saamisest, taustal 1343. aasta Jüriöö ülestõus. Etendus, mida nägin, on kantud vaimukuste tulevärgist, koomilisus ei muutu ärapanemiseks, naljad kurjaks pilkeks. Lavastuse alguses Sitalepiku mõisniku püstitatud hüpotees, et ühel rahval on rahvaks saamiseks ühise kuldse mineviku kõrval vaja ka ühist musta minevikku, kannab ennast „võiduka lõpuni”.

Mõisnik talupoja seljas. Helmoldus de Zaghe – Sten-Olle Moldau. Talumees – Andres Sahkur.

Näidend ja lavastus on stiilipuhas, kohati eneseirooniline. Vabast vaimust kantud. Vaimne! Stiilipuhas ei tähenda siin üldse seda, et kogu etenduse jooksul ei vahetuks teatraalsed vormid, mille tingivad mängupaigast lähtuvad olud, ühtki teatrivahendit, peale labasuse ja jämekoomika ei välistata. Tantsitakse, lauldakse, mängitakse pilli, tehakse tööd, võideldakse… Karakterid vahetuvad, mängus on kostüümivahetused, mis annavad näitlejatele uue enesetunde ning millega saab publikut üllatada ja võluda.

Pihitool. Luuletaja, kroonik ja ordu salasaadik Bartholomäus Hoeneke – Eerik Robert Ots. Tanel, üleloomulike võimetega tark – Ursel Tilk.

Nagu ikka ei saada ka selles loos hakkama ilma naiseta: elusa naise asemel tuuakse mängu elus pikkade käteka nukk. Seda peab nägema. 24.septembril, kui on maal elamise päev, plaanib trupp seda lavastust veel korra mängid. Jälle Kuusiku mõis taga, jõekäärus.

Saage tuttavaks

Tõtt-öelda tekkis mul etendust näinuna küsimus, kus on meiel n-ö talendiotsijad, produtsendid. See lavastus tuleks üles korjata ja aidata meeskonnal „Risti rahvast” ka tuleval suvel näidata. Ja samas tekkis ka kahtlus, kuidas suhtuksid mõttesse neid müüa selle trupi andekad mehed. Äkki annab nad ära rääkida. Kui mitte muu, siis selle pärast, et publik keskmisest kõrgemale lennanud vaimsusest hea maitsega toitu saaks.

Kuri mõisaproa ja kaval munk – Erik Robert Ots.

Üks, mis neid noori mehi ühendab ja ilmselt ühise hingamise annab, on see, et nad kõik on musikaalsed või lausa muusikud. Kõik nad on laulnud Rapla kuulsas Urve Uusbergi juhitud kooris Riinimanda.

Pea kõik need mehed on proovinud sisse saada lavakunstikooli. Ursel Tilgal see ka õnnestus ja hetkel on ta Eesti Draamateatri näitleja. Eerik Robert Ots, kellest ta esimese näidendi järgi on kujunemas tähelepanuväärne draaamakirjanik, töötab Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumis digiriigi arengu osakonnas nõunikuna. Sten-Olle Moldau, on Rapla Susi stuudios helindajana ja muusik, sooloartist. Reio Blond, laulab rahvusmeeskooris. Raigo Saariste on Rapla avatud noortekeskuse Kuusiku päevatoas noorsootöötaja ja filmiettevõtja. Andres Sahkur on Vesiroosi kooli huvijuht ja Rapla vallavolikogu liige.

Selliselt meeskonnalt võib palju oodata, kui nad vaid oskavad oma muid tegevusi teatri tegemisega jagada. Ei hakka rõhutama, kui tähtis on, et kirglike noorte meeste tasakaalu hoiab just Valter Uusberg.

Minu teatrisuvi algas Uku Uusbergi „Kalaranna 28” etendusega Patareis ja lõppes Valter Uusbergi „Risti rahvaga”. Kestev aplaus neile ja nende truppidele. Tuult tiibadesse. Pärituult!

Avapildil: Kuusiku mõisahärra Helmoldus de Lode –Raigo Saariste – oma Sitalepiku mõisa ees koos talumees Hermanniga – Ursel Tilk.

Ilmus Maalehe veebis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.