Lavakooli uudised

 Allikas: vestlus Ingo Normetiga (Pildil)

2010. aastal võtab kursuse Tiit Ojasoo

Kuna sellel aastal ei ole meie koolis uusi üliõpilasi (uus kursus võetakse üle aasta), on meie kooliaasta algus suhteliselt asjalik ja praktiline.

Tänavu oktoobris kuulutatakse aga välja uus vastuvõtt lavastajatele ja dramaturgidele. Hiljem ka /…/ näitlejatele.

Järgmist kursust juhendab Tiit Ojasoo, kes on NO99 teatri peanäitejuht. Tiit Ojasoole on see esimene päris oma kursus vastu võtta. Ta on olnud küll /…/ õppejõud ja noortega koolis ka lavastanud.

Oleme siin koolis püüdnud, et kursuse juhendajad oleksid väga erinevad. See oleks kurb, kui kool oleks ainult ühte nägu. Praegu õpib koolis teine ja neljas kursus. Teist kursust juhendab Elmo Nüganen, neljandat Hendrik Toompere. Juhendajad kutsuvad endaga kaasa ka näitleja õppejõud. Eriala-õppejõud seega vahelduvad. See on samuti hea. Minu ülesanne on kogu seda tööd koordineerida.

 

Õppetöö algas augustis

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) algab uus õppeaasta tavaliselt augustikuu viimasel esmaspäeval. Tänavu oli see siis 31. august, kui üliõpilased ja õppejõud kogunesid avakoosolekule. Seejärel saadi kokku oma õppejõududega, tehti plaanid ja teisipäevast algasid tunnid.

Lavakoolis algas õppetöö juba varem ja see kipub olema tavapärane, põhjuseks mitmesugused eriprojektid. Näiteks tänavu tulid neljanda kursuse üliõpilased kooli juba 10. augustil, et alustada bakalaureuselavastuse proovidega.

 

Proovid Aleksander Pepeljajeviga

Moskva koreograaf ja lavastaja Aleksander Pepeljajev on meil teinud mitu väga huvitavat lavastust. Meil ta nüüd lavastab neljanda kursuse üliõpilastega Mihhail Bulgakovi „Meistri ja Margarita“ järgi oma versiooni, pealkirjaga „Margarita ja meister“. See lavastus esietendub NO99 teatris 25. septembril.

 

Lavastajad ja dramaturgid õpivad valgust

Koolis on kolm õppesuunda: lavastajad, näitlejad ja dramaturgid. Teise kursuse lavastajad ja dramaturgid alustasid juba augusti viimasel nädalal lavavalgusõppega. Neid juhendas Tallinna Linnateatri valgusemeister Kalle Karindi.

Septembri algul tuleb meile Soome teatriakadeemia õppejõud Kimmo Karjunen kes viib läbi spetskursuse valguse alal.

 

 

 

Koordineerimine

See on kõrgkool. Iga professor, dotsent, õppejõud vastutab ise oma töö eest. Siin ei saa nii olla, et lähed kellegi juurde ja ütled, et hakka nüüd teistmoodi tegema. On olemas õppejõudude suveräänsus, selline mõiste. See on ka meil nii. Juhendame valikuga. Kooli juhataja vastutab selle eest, et oleks võimalused ja tasakaal.

Minu töö on, et oleks kohad, kus mängida diplomilavastusi. Meil ei ole veel oma õppelava, mängime erinevate teatrite lavadel. Hetkel mängivad neljanda kursuse üliõpilased Von Krahli teatris lavastust „Kummitus masinas“, see nüüd siis neljas kursus mängis hiljuti Draamateatris. Edasised koostöölepingud on meil Ugala teatriga. Seal on väga hea suure lava praktika võimalus.

 

Lootus uuele õppelavale

Võib-olla paari aasta pärast me saame omale suure black box tüüpi lava. Universaalse lavakarbi. See lootus on, see tuleb sinnasamasse akadeemia uude kompleksi Tatari ja Sakala tänava nurga peale. Sinna on plaanitud 350-kohaline kammersaal muusikutele ja selle kõrvale meile mõeldud korralik saal ja lava. Kui see nüüd kõik õnnestub. Lootus on.

 

EMTA tähistab sügisel 90. sünnipäeva

Juubeliaktus on 27. septembril Estonia kontserdisaalis. Eestikeelne Tallinna konservatoorium hakkas tööle 1919. aastal. Me oleme selle osa täna.

Lavakool on oma sünnipäevi tähistanud natuke teise rütmiga. Lavakunstikool asutati 1957. aastal. Hiljaaegu tähistasime kooli 50. aasta juubelit.

 

Audoktorid

Sellistel suurtel akadeemia juubelitel valitakse audoktoreid. Meie jaoks on rõõmustav, et sellel juubeliaktusel promoveeritakse või esitletakse kaht teatrisuuna uut audoktorit. Nendeks on Jaak Rähesoo ja Eugenio Barba. Jaak Rähesoo on tõlkija, Eesti teatri ajaloo kirjutaja, uurija. Eugenio Barba on ülemaailmselt tuntud teatrimees. Ta on Itaalia juurtega, mees, kes töötas palju koos Grotowskiga. Praegu tal on Taanis oma Odin-teater. Kümme aastat tagasi ilmus tema raamat „Paberlaevuke“ Mati Undi tõlkes. See on meil üks põhilistest õppevahenditest. Me loodame, et Eugenio Barba tuleb audoktorite esitlusele.

Eelmised teatrisuuna audoktorid on dramaturg Madis Kõiv ja Lauri Sipari, endine Soome Teatriakadeemia rektor. Tema aitas meid väga palju Eesti taasiseseisvumise järel. Tutvusime koolikorralduse ja programmidega

 

 

Raplamaalt teatrikoolides

Margus Mikomägi

 

Raplamaalt õpib täna EMTAs neljandal kursusel näitlejaks Rapla ühisgümnaasiumi lõpetanud Mikk Jürjens.

Eesti teises teatrikoolis, Tartu ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias kolmandal kurusel õpivad Vesiroosi gümnaasiumi vilistlane Maili Metssalu ja Rapla ühisgümnaasiumi lõpetanud Kirsti Villard.

Mikk Jürjens.

Kirsti Villard.

Maili Metssalu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.