Hüüdja hääl kõrbes: veesõda tuleb!

15 000 maailma teadlast juhivad tähelepanu, et kui me ei muuda kurssi, ootab ees katastroof, maailmas kipub mage vesi otsa saama. Joojaid inimesi on liiga palju, sööjaid suid on liiga palju ja elusloodus hukkub. Kõige kohutavam selle kuulutamise juures on mõtlejate tõdemus, et enam ei saagi midagi selle vastu ette võtta.

Kui lasen hommikul kraanist kohvi kõrvale kruusi külma vett, tean, et kevadel tuleb maaaia salvkaev ära puhastada. Aga seda ei tea, kas siis, kui veesõda käib ja rikas rahvas maale salvkaevusid jahtima valgub, peaks mul olema ka pumppüss, et seda vett kaitsta. Küsimuste küsimus on veel, kas kaitsta oma kaevu tühjaksjoomise eest või hakata juba täna vett müüma?

Vähemalt hooldekodust olen pääsenud. Sesse klassi ma ei kuulu. Sest hooldekodude tasud jälle tõusevad ja lähevad minust veel kaugemale. Maailmal pole pääsemislootust ja Eesti vabariigis on hakatud rääkima uuseakusest. On visioon, mis me tänaseid vanu peaks 2050. aastal hakkama eakateks aitama: „Ühiskondliku arutelu käivitamiseks ja lahendusettepanekute kogumiseks käivitas Koostöö Kogu märtsis 2017 uue eakuse rahvakogu. Rahvakogu protsessis kogutud, läbiarutatud ja täiendatud ettepanekud pakuvad riigi tasandi lahendusi, kuidas uue eakuseni jõuda…” Kuidas elada siin ja praegu? Peale selle, et vanade asemel on eakad.

Riigikogu arutab hoopis oma palkade tõusu. Selle kõrvalt ka võimalusi tõsta politseinike palku ja päästeteenistujate palkasid ja õpetajate omi. Suures plaanis näeb asi välja nii, et endale 1000 ühikut ning teistele 100. Seda ei kuule, miks palgatõusu vaja on. Ainult ekstra otsides leiab midagi selle kohta, et toit läheb pidevalt kallimaks. Ma muide, kui aastaid tagasi joomise maha jätsin, mõtlesin sinisilmselt, et küll mul nüüd hakkab olema raha üle.

Sada grammi lutserniidusid maksab 2.49 ja 85 grammi rediseidusid sama palju. Me supermarketite toidu- ja viinahinnad lõpevad nüüd enamasti numbriga 9. Kilo valmistoiduleti hakklihakastet maksab 6.79 ja kui osta sinna juurde kilo ahjukartulit, siis see maksab 3.99. Pooleliitrise Vana Tallinna saab, kui annad ära 13.99… Võtan lauale kaupluste reklaamilehed ja need teevad mulle selgeks, kuidas mu silmad mind poes käies petavad. Lehtede suured pealkirjad ütlevad hoopis, et „Hoiame kokku”, „Lööme hinnad alla” või et kehtivad sünnipäevahinnad ja miinusprotsent.

Jah, tõesti, mida siin nuriseda, karboniseeritud Värska vee kuuene pakk kiles ehk kuus liitrit on 25% odavam – varem on maksnud 7.49, nüüd 5.49, lisaks pandipakendi hind 10 senti.

Kel kõht liiga tühi või liiga täis, üleilmse katastroofi peale ei mõtle. Need on raha eest kõigega nõus enamasti, mis siis, et nood seal kõrbes hõikavad.

Nägin Apotheka apteegis Tallinnas, et seal oli hakatud pisikese kilekoti eest, millesse ostetud aina ja vähehaaval kallinevad ravimid panna, ka võtma 10sendist tasu. Suures, eranditult välismaal valmistatud mänguasjade poes nägin müügil vähemalt viit sorti veepüsse.

alt

Kass Maša pilt on illustratiivne. Lugu ilmus Maalehes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.