Rapla noored on märk üle-eestilises kultuuriilmas

 

Kirjanik Andrus Kivirähk küsis nädal tagasi, kas ma tean, mis vägitegusid „Rapla maffia“ Tallinnas teeb. Õnneks teadsin. Teater NO99-s on tulekul uuslavastus NO82 „Pea vahetus“.

Näidendi „Pea vahetus“ kirjutas ja lavastab Eesti Draamateatri näitleja Uku Uusberg. Etenduse muusika kirjutas helilooja Pärt Uusberg (Georg Otsa muusikakool). Mängivad: Märt Avandi (Draamateater) ja Priit Võigemast (Linnateater). Teistes osades on kammerkoor Head Ööd, Vend. Kõik ülalmainitud ja suur hulk lauljaid ses kooris on pärit Raplast.

Märt, Pärt, Priit ja Uku.  Pildid monteeris pildiks Siim Solman

  

Pea vahetus” esietendub 13. mail Teater NO99 kammersaalis. „See on lugu kahest mehest, kes kohtuvad raudteejaamas. Kahest pianistist. Nad on justkui sõbrad, kuid viimasest kohtumisest on jäänud sisse pikk vahe. Ilmselgelt liiga pikk. Kuidas teineteiseni jõuda? Vist ikka rääkides sellest, mis südamel. Seal on palju. Aga see süda, on see kohanenud või hoopis k o h a t u? On, aga kohta ei ole,“ tutvustab veel sünnijärgus lavastust ja uut Eesti algupärast näidendit NO-teatri kirjandustuba.

Pea vahetus” on mõtteline järg Uku Uusbergi kirjutatud ja eelmisel suvel Hüürus MTÜ R.A.A.A.M. egiidi all mängitud näidendile „Vahepeatus“ (etendust mängitakse Hüürus ka selle aasta suvel).

Lavastaja ja näidendi autor Uku Uusberg rääkis valmivast lavastusest selle nädala alguses nõnda: „Ta on ikka tehniliselt paras väljakutse. Väga raske saal on see NO kammersaal ja koori ja näitlejaid saan koos proovis kasutada käputäiel päevadel. Aga koor on ju kogu aeg laval. Ehk siis 25 näitlejat lisaks. Ja ega siis neil proovipäevadel fantaasia välja ei sure. Aga peab taltsutama ja peab olema väga kärme. Hakkangi just tegema eraldi valgusreziid, koorireziid ja loo arengu reziid ehk loo mõtteliselt piltideks jaotamist.“

 

Tänane ja eilne tarkus puutuvad

Pea vahetus“ tundub lugedes olevat tänase noorema teatripõlvkonna mõttekaaslaste manifest, kus mõeldakse sellest, mis maailmas tähtis on. Maailma mõtestamise põlvkondlikku muutumist kandev on „Pea vahetus“ ju ka siis, kui pealkirja sõna sõnalt võtta. Lisaks laulab Head Ööd, Vend koor Juhan Liivi ja Ernst Enno tekste. Niisiis on vana seotud uuega ja see annab aja ja elu mõistmisele kaalu, ses loos, arvatavalt ka lavastuses ja kindlasti elus.

Juba “Vahepeatust” vaadates tundus, et Uku Uusbergi näidend on keeli ja piire ületava tähendusega. „Pea vahetus“ seekord, küll vaid lugedes, kinnitab – Uku Uusberg kirjutab selliseid lavatekste, mis puudutavad eri põlvkondi, ja nende lavatee ja avastamine ei jää vaid autori käe all lavadele jõudvaks.

„“Pea vahetus“ on kurbmäng Muusikast, lavastus inimestevahelisest muusikast.

Lugu, mis on igas mõttes kantud muusikast. Kirjutatud inimese poolt, kes pole kunagi põhjalikult muusikat õppinud, kuid kuulates oma venna koorimuusikat venna koori esituses, tõukas see seda lugu kirjutama ja kodukantlastega lavastama,“ on Uku Uusberg NO-teatri reklaamiinimestele öelnud.

Näidendis on tegevuskohaks raudteejaam Eestis, kust järjest väljuvad kiirrongid Pariisi, Rooma, Berliini, Kuressaarde… Üks reis hilineb…

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.