Pensionitõus nooremate hambus

Moskva teatrites korraldati reid – just nii seda ajujahti interneti uudisteküljel nimetakse –, selleks, et kontrollida külastajate vanust ja hoiatada üle 65aastaseid, et need peavad kodus istuma. Uudises öeldakse muidugi, et kodusel režiimil. Trahvima ei hakatud. Profülaktilised vestlused viidi läbi. Need, kellega räägiti, said ka paberi, mis tuletab meelde, et vanadel tuleb istuda kodus.

Et asi näiks „inimlikum” on loodud online-formaat nimega „Moskva pikaealised”. Seal pensionäridele soovitatakse zanimatsa (tegeleda) muusika, teatri ja lauamängudega, üldfüüsilise ettevalmistusega, intellektuaalsete mängudega ja kunstilise loominguga.

Nn reidist lugedes mõtlesin, et äkki olen sattunud libauudisele. Aga pilt oli juures: kolm politseivormis ja maskides meest ning üks hallipäine prillide haritud moega maskis ja prillidega vana mees neid kuulamas.

Kui meil oleks selline kord, jääks mulle veel mõned kuud ilma sekeldusteta teatris käija. Ja muidugi mõtlesin oma vene teatrites töötvatele vanadele tuttavatele – kas neid ka äkki ligi ei lasta. Just täna, kui neid ridu kirjutan, saab mu tuttav teatritark naine seal 70aastaseks. Ta mattis pool aastat tagasi oma mehe ja usun, et just teater on see, mis teda tema leinas lohutab. Ta on proffessionaalne ja tuntud teatriteadlane ja kriitik. Lisaks vaba mõttega naine. Oskab valida.

Üsna mõistetamatu on, et meil Eestis kostab hääli, mis ei kiida heaks 2021. aasta riigieelarvesse kirjutatud pensionitõusu. Ma saan aru küll arutlustest, kas hetkel on õige aeg. Olgu. Sellele saab vastata, et kunagi ei ole õige aeg. Kinnitab seda väidet me pensionide suurus. Ja saab ka just sellele väiksusele tuginedes öelda, et alati on õige aeg.

Aga süüdistada Keskerakond ja Jüri Ratast pensionitõstmises on pehmelt öeldes loll. See erakond pensionitõusu lubas, kui saab võimule. Sai. Ja nüüd täidab lubaduse. Järelikult käitub väärikalt. Vähemasti selles asjas. Ja kui selle teo taga on lootus pensionäride häältele taas, siis mis selleski halba on? Populism muidugi on aga mujal.

Ma poleks veel nädal tagasi uskunud, et seda erakond lehes kaitsen. Kübeke küll, aga imestan nüüd isegi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.