„Nipernaadid” Peep ja Silver räägivad Toomas Nipernaadist

Eile esietendub Tori külje all Linnamehe puhketalus värskeõhulavastus „Toomas Nipernaadi”. Nimiosas Pääru Oja.

See värskeõhulavastus on MTÜ Temufi poiste Peep Maasiku ja Silver Kaljula väljamõeldis. Mõlemad noored mehed on Viljandi kultuuriakadeemia ja ühtlasi ka Kalju Komissarovi märgiga üsna uued tulijad Eesti teatriilmas. Lavastaja Peep Maasikul on selles koolis õppida jäänud veel aasta. Silver Kaljula lõpetas akadeemia 2015. aastal.

Vähemalt kahepeale on sõpradel mittetulundusühing Temufi, mis selgelt tegevussuundasid näitab – teater, muusika, film. Päris uued tulijad nad enam ei ole. 2017 suvel mängiti neljal korral Lõhavere linnamäel lavastust „Lembitu – kuningas ilma kuningriigita” ning 2016 ja 2017 suvel Tartu seikluspargis 18 korda lavastust „Tom Sawyeri seiklused”. Temufi koduleheküljelt saab teda, et neid kaht suvelavastust on näinud 10 000 vaatajat.

Nipernaadid

„Mäletad, kuidas sa eelmisel aastal pärast „Lembitut” meile ütlesid, et olete ikka parajad hullud, et juba sellepärast võite ja peate tegema. Mängisime siis kahte suurt etendust pea ühel ajal. Siis ei olnud me üldse kindlad, et „Lembitu” lavastuse eelarvega nulli tuleme,” räägib Peep Maasik. Silver Kaljula lisab, et oli valmis eesootavate võlgade kinnimaksmiseks oma korteri maha müüma. Nii ei läinud.

Sellel aastal Nipernaadi lavastamise mõtteid mõeldes olid sõbrad arutanud, et teevad nüüd natuke tagasihoidlikumalt ja rahulikumalt. Varasemate ja ka selle suve lavastuse produtsendi kohustes on Silver Kaljula. „Ütlesin Peebule, et seekord me üle kaheksa näitleja ei kasuta. Siis ütles Peep, et ei saa ikka ilma kümne näitlejata ja nüüd on meil trupis neid neliteist. Liikusime suuremaks, aga arvestades neid Gailiti novelle, mida me mängime, tundub see mõistlik. Igas loos on erinevad näitlejad.” Poisid on tänulikud näitlejatele, et nad neid usaldasid ja mõtetega kaasa tulid. „Minu kõige esimene mõte näitlejale, kes võiks mängida Toomas Nipernaadit, oli Pääru Oja,” räägib Peep Maasik. Lavastajana ta mõtles ka muudele variantidele, aga lõpuks otsustas, et ilma Pääruta oleks see hoopis teine lavastus. „Me ei olnud tuttavad. Oli aukartus. Siis ikka helistasin, rääkisin oma plaanist. Vaid hetk mõtlemist, kaks küsimust ja ta vastas, et jah, teeme. Kohe, ta ei võtnud mõtlemiseaega. Nüüd mina mõtlen, et kui see just nii juhtub, spontaanselt, siis on asi õige.”

Samasuguse kõne sai muusik Jaan Sööt: „Tule ja kujunda meie lavastus muusikaliselt.”

Küsin, kas Jaan Sööt ka laulab ja mängib selles lavastuses. Silver läheb seepeale põlema; „Ei, ei lavale ta ei astu, aga Pääru Oja on ju flamenco kitarrist. Ühel õhtul pärast proovi nad sattusid Jaaniga koos jämmima. Meil oli selleks ajaks valmis ehitatud lavakujunduse osa – üle tiigi paistvad laudauksed. Sõltumatult „Nipernaadist” tekkis sinna idülliline väike lava. Pääru ja Jaan jämmisid ja nüüd on nii, et 17. augustil me korraldame seal kontserdi. Lisaks Jaanile tulevad lavale Indrek Kruusimaa ja Andre Maaker. Taas see Peebu öeldud spontaansus. Kontserdi nimi on „Armastusfilm”.” Ka eesootavast „Toomas Nipernaadist” rääkides kasutavad mõlemad noormehed sõnu romantiline, ilus, armastuslugu selles suves. Anne Maasiku Nipernaadi filmis kuulsaks lauldud Ernst Enno luuletust „Ma kõnnin hallil lõpmata teel…” nende lavastuses ei kõla.

Tuleviku mõte olevikus

Silver Kaljula heietab mõttes plaani tuleval suvel teha ära „Huckleberry Finn”. See mõte on poiste peas olnud aastaid. „Me seda tahtsime teha enne, kui tegime „Tom Sayerit”.”

Mitte väga ammu palus Peep Maasik ennast Pärnu teatrisse õppima, oli seal Ingomar Vihmari assistent. Sellest õppimisest sai reaalse katte ta mõte lavastada kunagi Charles Dickensi „Oliver Twisti”. „Sellest võib saada minu neljas diplomilavastus,” ütleb Peep. Plaanid on taas suured. Kuni selleni, et Jarek Kasar kirjutab lavastusele uue muusika.

„Me koostöö Peebuga on alati olnud sisust lähtuv ja me ei riku seda põhimõtet,” ütleb Silver Kaljula, kes siis, kui ei ole suvi, on näitleja Tartu teatri „Must kast” hingekirjas.

“TOOMAS NIPERNAADI”

Autor AUGUST GAILIT
Dramatiseerija OTT KILUSK
Lavastaja PEEP MAASIK (TÜVKA 12. lend)
Lavastaja-assistent JAN-ERIK SARV
Kunstnik JAANUS LAAGRIKÜLL
Muusikaline kujundaja JAAN SÖÖT
Mängivad
PÄÄRU OJA (Draamateater), URSULA RATASEPP (Tallinna Linnateater), KAROLIN JÜRISE (TÜVKA 12. lend), KÄRT TAMMJÄRV (Vanemuine), KAILI VIIDAS (Endla), JAUNE KIMMEL (Rakvere Teater), MAARJA TAMMEMÄGI (TÜVKA 12. lend), JÜRI VLASSOV, TANEL TING (Kuressaare Linnateater), SILVER KALJULA (Must Kast), ANDRI ARULA, JAN-ERIK SARV, MARTIN AULIS, TIINA LAUGUS

Ilmus Maalehes. Pildistas viio Aitsam.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.