Näitleja Indrek Taalmaa Adolf, ühe näitleja festivalil

 

Indrek Taalmaa festivali žürii lemmiknäitleja preemiaga. Ervin õunapuu foto.

 

 

Ervin Õunapuu 2005. aastal lavastatud ja Tartus Püssirohukeldris esietendunud Pip Uttoni mononäidend „Adolf“ näitleja Indrek Taalmaa esituses võitis mai algul Kaunases peetud rahvusvahelisel festivalil Monobaltija kaks eripreemiat.

International one-actor theatre festivali peeti Kaunase teist korda. Festivalil esitati kaksteist monoetendust. Teiste seas olid oma monoetendusega näitlejad Lätist, Venemaalt, Soomest, Poolast, Ungarist, Rootsist, Tšehhist, Saksamaalt ja muidugi Leedust endast.

Näitleja Indrek Taalmaa noppis festivalilt kaks tähtsat eripreemiat: Zürii lemmiknäitleja preemia ja monolavastuste festivalide kuraatorite eripreemia. Lisaks, mis vist kõige tähtsam, said näitleja ja lavastus kutse kolmele ühemehe-teatri festivalile, kutse siis oktoobrikuus Riiga, novembris Moskvasse ja 2011. aastal Kieli, Saksamaale. Läbirääkimised käivad veel mitme korraldajaga. Kaunase festivali peeti teist korda, eelmisel aastal noppis peapreemia sellelt festivalilt näitleja Tõnu Oja, kes esitas soolopartii Andrus Kivirähu tükis „Aabitsakukk“.

 

 

Adolf“ on elusam kui kunagi enne

Näitleja Indrek Taalma ütleb Teatrikülgede imestamise peale, et Eestis juba unustatud lavastus elus on ja mujal maailmas teatripreemiaid nopib: „See ei ole pelgalt Pip Uttoni mononäidend. Tagasi mõeldes, mis oli Villemsoni otsetõlge originaalist, on praegune “Adolf” hoopis midagi muud! On parem. Seda ütles festivalil ka üks sakslanna, kes tunneb Pipi isiklikult ja on tema “Adolfit” näinud mitu korda. Võib öelda, et Ervin Õunapuu tegi näidendi Pip Uttoni “Adolfi” ainetel.“

Taalmaa sõnul ei olnud ta „Adolfit“ enne festivali kaks aastat mänginud. „Lavastus on elus vägagi! See on on tehtud südamega, sellepärast. Me tegelesime ühiskonna probleemidega palju enne seda, kui NO99 alustas,“ teab Indrek Taalmaa. Ta lisab, et etendus toimus muide Kaunases 7. mail samal ajal, kui käis NO “Ühtne Eesti” Saku suurhallis.

Adolf “ nägi Taalmaa esituses ilmavalgust ammu enne aprillisündmusi. Ervin Õunapuu nimetas lavastust ohudraamaks. „Paljud vibutasid siis sõrme, et poisid-poisid, pingutate üle. Tänases kontekstis on see etendus sama aktuaalne ja ajakohane kui siis,“ kinnitab Indrek Taalmaa

 

Pilliroog

Ervin Õunapuu sõnul on temal ja Indrek Taalmaal käsil töö uue näidendiga, mis kannab pealkirja “Pilliroog”. Monobaltija festival on sellest lavastusest juba ette huvitatud. Tüki kirjutas Ervin Õunapuu spetsiaalselt Indrek Taalmaale mõeldes. Autor, kes selle tüki ka lavastab, ei taha enne lavastuse valmimist sellest, millega on tegu, rääkida.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.