Mütseel* ehk Vaba lava võrgustik ja mükoriisne* kooselu repertuaariteatritega

 

alt

Kristiina Reidolv, Kenti ülikooli teatriteaduse doktorant, Vaba Lava juhatuse liige ja tegevjuht.

 

Teatriküljed palusid Kristiina Reidlovil joonistada sõnadega pilt, mis ja milline võiks olla Vaba Lava viie aasta pärast.

2017. aastal on Vaba Lava kaasaegne, avatud ja rahvusvaheline etenduskunstide keskus.

  1. Vaba Lava on väiketeatrite, vabatruppide ja vabakutseliste näitlejate ja lavastajate koduteater ning noorte eksperimentaallava.

  2. Vaba Lava on moodustanud nii kodu- kui välismaise võrgustiku ehk mütseeli. Peale Tallinnas Telliskivi loomelinnakus asuva Vaba Lava peakorteri on meil väiketeatrite ja vabatruppide jaoks olemas sõsarlavad mujal Eestis (nt Tartus ja Narvas), kus Vaba Lava kuraatorprogramm järjepidevalt roteerub. Lisaks on Vaba Lava sõlminud kokkulepped ka välislavadega nii Skandinaavias kui näiteks Saksamaal, kus esitatakse parimaid lavastusi Vaba Lava kuraatorprogrammist. Ja loomulikult võõrustab Vaba Lava huvitavaid välistruppe ka oma lavadel.

Vaba Lava kuraatorid varieeruvad Venemaalt kuni USA-ni ja vahetuvad igal aastal – välismaine kuraator annab Vaba Lava põhiprogrammi koostamise teatepulga üle uuele kuraatorile mõnest teisest välisriigist.

Vaba Lava pakub residentuuriprogrammi nii kodu- kui välismaistele loojatele. Residentidel on vabad käed uuslavastuste ja häppeningide väljatoomiseks.

  1. Vaba Lava on täsiteenust pakkuv etenduskunstide produktsioonikeskus ja inkubaator – Vaba Lavas töötab 10-liikmeline professionaalne tiim, kes aitab väiketeatritel ja vabatruppidel lavastusi välja tuua.

  2. Lisaks värvikale etenduskunstide programmile on Vaba Lava leidnud ka partnerid kõrgetasemeliste kontsertide, kino, näituste ja festivalide korraldamiseks.

  3. Toimuvad haridusprogrammid nii loojatele, kriitikutele kui publikule – meistriklassid näitlejatele, lavastajatele, lavastuskunstnikele ja kriitikutele, publiku kohtumised loojate ja kuraatoritega, seminarid ja konverentsid etc.

  4. Sisuliselt on Vaba Lavast kujunenud vaba aja veetmise keskus, kus publik leiab huvitavat tegevust terveks päevaks.

  5. Telliskivi loomelinnakus toimub iga-aastane interdistsiplinaarne festival, kus Vaba Lava poolt on nii kuraatorprogrammi showcase, välistrupid kui kontserdid. Telliskivi loomelinnakus asuvad kultuuriorganisatsioonid moodustavad kultuuriklastri, kus toimib omavaheline hea koostöö ja sünergia.

  6. Vaba Lava propageerib rohelisi väärtusi nagu keskkonnasäästlikkus ja ökoloogiline eluviis. Teatrihoones kasutatakse taastuvenergiat (nt päikesepaneelid) ja sisearhitektuuris uusi tehnoloogiaid, nii et Vaba Lava võtmesõnaks on „kõrgtehnoloogiline öko“.

  7. Vaba Lava on toimiv ärimudel, kus on tasakaalus nii avaliku ja erasektori toetus kui omatulud.

  8. Vaba Lava mükoriisne kooselu repertuaariteatritega – Vaba Lava ei vastandu repertuaariteatritele, vaid täiendab valdkonna võimalusi loominguliseks eneseväljenduseks ja pakub suurtele teatritele elutervet konkurentsi.

Vaba Lava on Eesti teatrimaastikul olulisel positsioonil ning Vaba Lava mütseel ja mükoriisne kooselu repertuaariteatritega on muutnud teatrimaastiku mitmekesiseks, elavaks ja värvikaks.

 

*Mütseel ehk seeneniidistik on hulkraksete seente keha moodustav seeneniitide (hüüfide) kogum.

*Mükoriisa (kr. mykós – seen; kr. riza – juur) ehk seenjuur on kompleksorgan, mis moodustub seene ja kõrgema taime juurte vahel. Mükoriisa ongi seeneniitidega kaetud ja/või läbipõimunud taimejuur.

Allikas: Vikipeedia

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.