Riia Uue Teatri kunstiline juht Alvis Hermanis avaldas laupäeva, 27. veebruari hommikul ühismeedias teatri manifesti – seitse seisukohta teatri töötajatele ja külastajatele. See on omamoodi deklaratsioon poliitkorrektsuse vastu.
Et sõnavabadus püsiks – piirangute kiuste.Tekib küsimus, miks oli vaja maailma ühel tuntumal lavastajal tippu rühkiva pandeemiakriisi ajal juhtida tähelepanu vabadustele. On see ettenägelikkus? On see kartus, et koroonapiirangud pöörduvad ka loomevabadusi keelavaks ja käsikivaks? Mure ja lootus, et vähemasti teater oleks koht, kus näitlejad ja publik saavad vabalt mõelda?
Hermanise moodi haardega maailmajälgijal on ilmselt põhjust nii kirjutada. Ju on ta märganud piirangute hiilivat pealetungi ka vabas maailmas.
Läti keelest aitas Hermanise eetika tõlkida Hannes Korjus.
Seitse eetikanõuet Riia Uue Teatri töötajatele ja külastajatele
1. Meie teatris kehtib sõnavabadus ilma igasuguste piiranguteta.
2. Meie teater ja poliitkorrektsus on täiesti ühendamatud.
Teatri huviobjekt on ju inimuuringud, paljastamaks inimhinge kõiki tahkusid. Kui me piirdume pelgalt inimloomuse pidusema ja ontlikuma poole kajastamisega, ei saa me ealeski mitte midagi teada inimese saladuste ja inimhinge põhjatuse kohta. Aga just see ongi, mis meid selles töös ja elus paelub. Kõik muu on lihtsalt igav, sel pole tõega mingit pistmist. Kui teatrisse tungib poliitkorrektsus, ei jää muud üle, kui teater sulgeda ja meil kõigil koju minna.
3. Meie teatris on lubatud ilma igasuguste piiranguteta kõige üle nalja heita. Lubatud on ilma igasuguste piiranguteta rääkida sügavalt riivavaid anekdoote. Kui inimene töötab teatris või siseneb teatrisse külastajana, tuleb tal õppida hakkama saama olukorraga, kui keegi on teda sõnadega riivanud või solvanud tema tundeid. Sellest arusaamine on igaühe isiklik mure, ei midagi muud. See on elu ning on normaalne – elada teiste inimeste seas, kes ei ole sellised nagu sina. Kui inimene seda ei suuda ning osutub ülemäära väetiks, soovitame tungivalt teatri külastamisest hoiduda.
4. Meie teatris on lubatud flirtida ja suhteid alustada nii näitlejate kui ka teatrikülastajate vahel, samuti kõiksugu muudes kombinatsioonides.
5. Meie teatris on lubatud töötada kõikvõimalike poliitiliste vaadetega inimestel. Mida erinevamad poliitilised vaated, seda parem ja huvitavam.
6. Meie teatris on lubatud mitte üksnes mitte varjata ja mitte häbeneda oma poliitilisi vaateid, vaid ka mitte karta oma poliitilistest vaadetest rääkida ja avalikult nende üle vaielda.
7. Meie teatris on igaühel lubatud uskuda, et tema vaated on kõige õigemad.
Jumal olgu teiega.
Alvis Hermanis, Riia Uue Teatri kunstiline juht.