Härra Maurus on suvel Madude lageda Aivar

“See siin on minu kodu.” viitab Aivar Tommingas kohale, kus on elanud tema vanemad ja vanavanemad, kus kasvavad tema ja ta pere istutatud puud, kõrvuti vanadega.  Viio Aitsami foto.
 

 

„See on minu stiihia!“ ütleb üle kolmekümne aasta Tartus Vanemuise teatris näitlejana töötanud Aivar Tommingas Hõredal oma vanaisa- ja isakodus puhates. „Selle kadaka me istutasime siia Marega. Selle kase siis, kui abiellusime.“ Mare on Aivari naine ja Vanemuise teatri baletijuht. Kask, mida Aivar näitab, on juba suur puu ja kadakas kasvab sellise himuga, mis kadakatele ju meil kõige iseloomulikum ei ole.

Ajal, kui suur hulk Eesti näitlejaid suveteatrit teeb, on Aivar Tommingas uhke selle üle, et temal sellel aastal suvetööd ei ole. Ta on seda ise tahtnud. „Sellel suvel panime äiaga küünile uue katuse,“ näitab Aivar, võtab mootorsae ja jalutab oma metsa poole. „Siin magas ühel hommikul kährikupoeg. Selle silla tegin koos sõpradega. Siin toimetavad mu koprad. Nägin neid ühel hommikul. Teevad mulle tammi.“

 

Mets, kuhu Aivar kõnnib, asub Meie mäel. „Mägi“ ei anna isegi künka mõõtu välja, aga Aivari sõnul on seda pisut kõrgemat kohta kunagisel heinamaal ainult nii nimetatud. „Ma mõistan nüüd Otepäält pärit Tomi (Rakvere teatrimees Toomas Suumann, Aivari kursusekaaslane teatrikoolist) juttu, kui lavakas käisime, et põhja-eestlastel on suurusehullustus. Nimetavad lohu kõrval olevaid künkaid ka mägedeks.“ Niisama on ka Madude lage Aivari suvekodu kõrval kohanimi, mis pärit vanaisade-vanaemade ajast. Aivar räägib neid jutte nimedest ja loodusest oma Hõreda kodu ümber ilmse mõnuga.

Ühel kasel on torm ladva maha murdnud. Aivar saeb selle üpris osavalt maha, laasib ja saeb küttepuu juppideks. Seletab, et lõhub need ja teised suve jooksul saetud puud metsas ära, laob riita ja siis vähehaaval kärutab koju. Üks toomingas on metsaraja kohale kaardu paindunud, on nagu värav. Puu nimega mees ütleb, et seda toomingat ta maha ei raiu, ehkki ta teab, et päris metsamehed just toomingad oma metsast teiste puude kasvamise huvides välja raiuvad.

Ega teatrijutud näitleja Tomminga suvestiihiast ka ei puudu. Juba mitu viimast aastat teavad Vanemuise näitlejad oma tuleva hooaja töid ette. Aivari tulevastest osadest jääb kõrva, et ta ei mängigi Sadamateatris välja tulevas lavastuses „Kuningas Richard Kolmas“ Richardit. Ses osas astub üles ta kolleeg Jüri Lumiste.

Mati Undi kirjutatud loos “Täna viskame Lutsu” mängib Tommingas Kiirt. Teisi Lutsu kuulsaks kirjutatud “Kevade”, “Suve” ja “Sügise” tegelasi ta oma sõnul on juba mänginud, nüüd siis tuleb Kiir.

Ja Evita muusikalis, mida taas kord lavastab Georg Malvius, Solarise keskuses, on Aivaril roll.

Kõige suurema poolehoiuga räägib Aivar aga peatsetest proovidest Elmo Nüganeniga. Nimelt mängib Tallinna Linnateater septembri alguses taas oma Põrgulaval etendust „Tõde ja õigus. Teine osa“. Aivar Tommigas on selles etenduses härra Maurus. „Ootan neid proove ja seda etendust,“ ütleb Aivar Tommingas ja see, kuidas ta seda ütleb, on niisama päris nagu tema Madude lage Hõreda kodu kõrval.

04.09.2009 18:00 Tõde ja õigus. Teine osa Põrgulava
05.09.2009 18:00 Tõde ja õigus. Teine osa Põrgulava

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.