Veart kellad helisesid Tarkuse kiituseks

Neljapäeval pärast „Tarkuse eelviimast etendust Albus, Kukenoosi viljakuivatis, andsid Albu mail paar nädalat elanud ja esinenud lauljad ja näitleja Järva-Madise kirikus mitteplaneeritud tänukontserdi.

Veart kelladest rääkis Oru Pearu A. H. Tammsaare romaanis „Tõde ja õigus“. Kirjanik ja ta romaani kangelane pidasid silmas just Järva-Madise kiriku kellasid, mille helin üle raba Vargamäele kostis ja igavikust märku andis muu kõrval. See mõte tuli pähe 13. augusti öös Järva-Madiselt Rapla poole sõites.

Muusik Tõnis Mägi ütles, et see kontsert sündis „Head ööd, vend“ koori juhi ja hinge Pärt Uusbergi mõttes. Mägi sõnul uinusid lauljad ja pillimehed, kes Tarkuses kaasa musitseerisid, Albu vallas viibitud kümne päeva õhtutel „Head ööd vend“ koori esituses laulude saatel. „Me olime rõõmuga kõik nõus!“ ütles Tõnis Mägi.

Kontserdi põhiraskust kandsidki „Head ööd, vend“ koori lauljad. Kirikus kõlasid klassikaliste jumala ja jumalaema kiitmise laulude kõrval ääretult uhkelt Pärt Uusbergi enda Eesti klassikalistele luuletekstidele toetuvad laulud, mis kõlvad ka Uku Uusbergi lavastusest „Pea vahetus“. Selles Raplamaa noorte meeste eneseväljenduse etenduses.

Suur osa neist Pärt Uusbergi kirjutatud koorilauludest kõlas ka Rapla kirikus hingedepäeva kontserdil. Lummav puhtus.

 

Pea poolteist tundi kestnud mitteplaneeritud tasuta kontserdi tipphetk oli, kui näitleja Aarne Üksküla ennast märkamatult küünalde hämaras kirikupingist püsti ajas ja vaiksel häälel saalitäiele kuulajatele ütles: „Tammsaare „Tõe ja õiguse“ teise osa Maurus on mures oma tütre pärast, kes ütleb, et eesti keel on kole keel. Maurus kardab, et tema tütres on vähe armastust.“

Ja siis äkki on keset kirikut härra Maurus, kes mõtiskleb koos oma poistega:

Mõni ütleb, et võõras keel on sügavam kui emakeel. Aga mis teeb kõik asjad suureks ja sügavaks? Armastus! Mis teeb kõik asjad ilusaks? Jällegi armastus. /—/ See, kes ei armasta, selle silm on tume ja hääl on kume, rääkigu ta kas või inglite keeli, ta ei võidaks iialgi sellega südameid…“

Üksküla Mauruse armastuse jutu peale laulis Kärt Johanson me regilaulu, koor toetas ja saal sai ARMASTUST täis lausa füüsiliselt tajutavalt.

Head ööd, vend“ koor adus täpselt tunnet ja häälestust, olgu siis eestlauljaks Jarek Kasar, Tõnis Mägi või habras, tugev, rahvalaulu sisulist ilu edasikandev Kärt Johanson. Emakeel.

Kui kontsert lõppes, lõid laulmisele ja sest tekkinud tundele kiitust veart kellad.

Oli südant soojendav teada, et sellest kontserdist sai osa ka palju Raplamaa inimesi.

 

13.august Järva – Madise kirikus.  Foto Siim Vahur Linnateater.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.