Mehed laulsid kirkaks me tusameele talve

Rapla kirikus laulis koorijuht Pärt Uusbergi (23) eestvõtmisel kokku tulnud kammermeeskoor kontserditäie helilooja Pärt Uusbergi kirjutatud meeskoorilaule.


Kontsert kandis nime „Lauliku talveüksildus“. Helilooja on oma meeskoorilaulud kirjutanud Eesti luuleklassikute Juhan Liivi, Ernst Enno, Hendrik Visnapuu, Villem Grünthal Ridala ja Karl Ristikivi luuletustele. Teadagi on need luuletused tumemeelsed ja pessimistlikud, igatsusest kantud. Pärt Uusberg on suutnud luuletustele anda sellise helikeele, et need kirgastuvad. Pärt Uusbergi kirjutatud laulud on ilusad ennekõike, tekstikurbuse taga on usk uude ja helgesse. Ses muusikas on vaikust ja tormi.

Kuulamisväärseks ja paljudest teistest kontsertidest eristavaks teeb kontserdi ja laulud ka see, et seda esitavad noored mehed. Uus koor, mida tänapäevaselt nimetatakse projektkooriks, annab tunnistust sellest, et Eestis on olemas ja tulemas noored lauljad, kes on saanud muusika põhialused selgeks sedavõrd, et paari kuu harjutamisega suudavad laulda tipptasemel. Eriti tähtis tundub siin see, et noored tahavad ja oskavad laulda oma põlvkonna helilooja muusikat. See annab lauljatele tähtsaima, osadustunde uue sünnis, mis jõuab ka kuulajateni. Noorte soov laulda siin ja praegu annab lauludele ja kontserdile sellise väe, mida kuuleb harva.

Pärt Uusbergil on see viimaste aastate jooksul teine koor kokku kutsuda. Just autorikontserdiks. Esimene, „Head ööd, vend“ kammerkoor, esitas aastakene tagasi kontserditäie Uusbergi kirjutatud segakoorilaule. Siis ütles koorijuht Raul Talmar me lehele, et tema soov on, et koor kokku jääks. „Head ööd, vend“ koor on jäänud ellu ja teda on märgatud. Nüüd siis meeskoor ja meeskoorilaulud.

Raplas esinenud koor on nii noor, et tal ei ole veel nime. Kooris laulavad teiste seas Rapla Ühisgümnaasiumi Mitte-Riinimanda noortekoori meeslauljad, lauljad Voces Musicalese koorist, teatritudengid Tallinnast ja Viljandist. Lisaks kooris laulmisele laulis Rapla kontserdil mitu soolopartiid Muusika ja teatriakadeemias õppiv Mikk Dede. See, kuidas noor mees laulab, juba täna on suur. Kontserdil tegi kaasa keelpillikvartett, selle koosseisus kaks viiulit, vioola ja tšello.

Kirik oli üpris külm, nõnda, et õhku tekkis lauljate suudest hingeaur. Ehk oligi see enim muusikast kantud õhkkonda iseloomustav helilooja, koor ja dirigent andsid oma hinge, et kuulajatel oleks soe. Oligi!

Päev enne Rapla kontserti esines sama koor sama kavaga Tallinna Jaani kirikus (Koor plaksutati tagasi vähemalt neli korda). Raplas tänasid kuulajad noori loojaid püsti seistes. Õhus on kevadet!

 

Taaveti laulu konkursi võitis Pärt Uusberg

 

Eesti Heliloojate Liidu ja Pirita Kloostri korraldatud heliloomingukonkursile Taaveti laulude uustõlgete sõnadele laekus kokku 22 võistlustööd. Konkursi „Taaveti laull võitjaks tuli Pärt Uusberg teosega „Taaveti psalm nr. 121g. Teise koha saavutas Mari Amor ja tema „Jehoova valitseb – toredus ta rüü!, ning kolmanda Martin J. Sildos teosega „Taaveti laul nr. 146

Žürii koosseisu kuulusid Ene Üleoja, Veljo Tormis, Margo Kõlar, Ülo Krigul ja Iris Oja ning zürii esimees Olav Ehala. Konkursi lõppkontsert kujunes väga rahvarohkeks ning Pirita kloostri poolt tervitas konkursil osalenuid ja kogu publikut Vello Salo, kes on ühtlasi Indrek Hirve kõrval üks uute Taaveti laulu tõlgete autoritest.

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.