„Libahunt” sõitis Siberisse

Lugu ilmus Maalehes neljapäeval

Homme, 20.mail astub R.A.A.A.M. teatri vabatrupp siberlastest publiku ette Novosibirskis. Teatrifestivali Novosibirski transit külalisena mängitakse August Kitzbergi näidendit „Libahunt”.

Nii nagu Novosibirsk on Venemaa rahvaarvult kolmas linn, on neljandat korda toimuv teatrifestival Novosibirski transit suurim sealtkandi festival. Konkurss-festivalil näidatavad lavastused valis välja spetsiaalne ekspertkomisjon, mida juhtis Moskva teatraal, õppejõud ja teatrikriitik Pavel Rudnev. Ekspertkomisjonile esitati 101 lavastust kolmest regioonist – Siber, Uraal ja Kaug-Ida. Valituks osutusid 16 lavastust.

Festival kestab 17. maist 24. maini ja lavastusi mängitakse Novosibirski teatris „Krasnõi fakel”. Korraldajate sõnul on konkureerivate lavastuste hulgas seekord märgata sõjateema ja maailma taasmuutumine teravalt militaarseks. Veel üks väljavalitud lavastuste iseloomujoon on see, et valitute hulgas domineerivad noored lavastajad.

Meid, eestlasi võiks kadedaks teha, et venelased ka Siberis on üles leidnud Eestiski elanud ja töötanud kirjanik Sergei Dovlatovi. Programmis mängitakse suurel laval lavastust pealkirjaga „Dovlatov. Anekdoodid”. Festivali programmis on ka teine mees, siberlane, kelle side ja suhe Eestiga saab alguse sellel suvel. Lavastaja Aleksei Pesegovi lavastus „Hällilaul Sofiale” on festivalile valitud ja sama mees tuleb suvel Eestisse, et Tapa raudteejaamas välja tuua lavastus „Aleksei Karenin”. Peaosa mängib selles Vanemuise näitleja Aivar Tommingas.

Lisaks konkursile on festivali programmis töötoad, kohtumised tearitegijatega, arutlused… tavapäraselt on nii, et iga osalev teater paneb kokku oma „kapustniku”, mida näitab festivalikülalistele. Kindlasti tabab selline vorm ajas teravaid küsimusi.

 

Libahunt

Eelmisel suvel Viinistul esietendunud lavastus „Libahunt” on festivali ainus erikülaline. Põhjuse annab peale lavastuse üsna aktuaalse teemaderingi see, et lavastaja, jakuut Sergei Potapov kuulub sellesse regiooni ja on sealtkandi teatrimaailmas omalaadse lavastajakäekirjaga tuntust kogumas.  Selle aasta oktoobris mängitakse tema lavastatud „Libahunti” Peteburis, festivalil Balti maja ja 2017. aastal on „Libahunt” juba kutsutud neljale maailma teatrifestivalile.

Eesti lugejale võib öelda, et „Libahundi” järgmised etendused Eestis pole Viinistul, vaid  R.A.A.A.M.i uues suvises mängukohas, Kernu mõisa küünis 12.-24. juulil.

Sergei Potapov aga teeb Eestis ka sellel aastal uuslavastuse. Seekord on jakuudi nõid julgenud pöörduda A.H. Tammsaare kultusromaani „Põrgupõhja vanapagan” poole, millest sündis dramatiseering. Paganas, kes tuleb maa peale õndsaks saama, on lavastuses Draamateatri näitleja Ivo Uukkivi. Maa peal võtab teda vastu Nero Urke Kaval-Ants. Ka seda lavastust mängitakse Kernu mõisa küünis.

Novosibirski teatrifestivali korraldajad iseloomustavad meie klassiku „Libahunti” kui lavastust, kus on olemas erakordselt aktuaalseks tõusnud omade ja võõraste olemise ja elamise teema. Teema, mis just tänases maailmas kõneks. Festivalil esindavad eestit 12 eestalast.

 

Eraldi

Teatrifestivali Novosibirski transit žürii esimees Oleg Lojevski:

„Tegu on kolme suure teatriregiooni kõige esinduslikuma festivaliga. Näha saab ekspertide väljavalitud parimaid lavastusi. Osa neist olid esindatud ka Vene hiljuti lõppenud festivalil Kuldne Mask.

Meistriklassid, loengud, töötoad…, mida juhivad oma ala tipud. Näiteks räägib autoriõigustest ja mänedžmendist Moskva Suure Teatri direktor Vladimir Urin. Kui Eestile mõelda, siis on festivalil lubanud kõnelda ka teile hästi tuntud lavastaja Adolf Šapiro.

Festivali žüriis on Venemaa juhtivad teatrikriitikud.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.