Narva Vaba Lava sildumised

Vaba Lava rahamured on avalikkuse ees ja kultuuriministeeriumis teada 2019. aastast. Siis avati Vaba Lava teatrimaja ka Narvas. Ja mure siis selles, et kahte maja tuli üleval pidada ühe toetuse eest. 1. oktoobril 2021 suleti Narva maja uksed teatritegemiseks.

Kolm aastat on aega ja energiat merre voolanud tohutul hulgal, et saaks öelda jää hakkas liikuma, härrased vannutatud mehed.

Olen aastakümneid jälginud teatriskandaale Venemaal. Pean silmas juhtumeid, kus riik teatritegijaid otseselt keelab, käsutab või kohtusse annab. Seal riigis teatriüldsus ja ka institutsioonid enamasti nagu üks mees astuvad selle eest välja, kellele tehakse liiga. Ja mulle on tundunud, et seejuures unustatakse meeldib – ei meeldi skaala. Vaevalt vanadele ilmakuulsatele teatriinimestele meeldib see, mida teeb ja tegi teatris noh, näiteks Kirill Serebjannikov. Aga avaldati toetust, kui riik kiusas ja tahtis sulgeda doc. Teatrit.

Nüüdki seoses Narva Vaba Lava sulgemisohuga astusid tema toetuseks välja vene suured, kes sealset tegevust, tundub, paremini tundsid kui meie oma teatraalid. Jah, vabakutselised ja mõned kutselised näitlejad julgesid avalikult öelda, et toetavad Vaba Lava ja ei soovi, et see lõhutaks. Me loomeliidud ja kultuuriüldsus, välja arvatud meedia, on selles küsimuses hoidnud pehmelt öeldes madalat lendu.

Selline seis. Teisipäevasel kohtumisel ministeeriumis jõuti kahe võimaliku variandini. Esimene neist: Vaba Lava jätkab senisel kujul ja hakkab saama kahes teatrikeskuses tegutsemiseks piisavat tegevustoetust. Ja teine: Vaba Lava ja kultuuriministeerium moodustavad kahekesi uue sihtasutuse, mis Vaba Lava tegevusi Tallinnas ja Narvas jätkab.

Uus kohtumine on kahe nädala pärast. Ministeerium peaks siis andma teada oma lahenduseelistusest ja ka sellest, kuidas lahendada Vaba Lava tänane alarahastus.

Narva juurtega näitleja Julia Augu ütles Vaba Lava sillaks Tallinna, Narva ja Peterburi kultuuri vahel. On, mida hoida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.