Lavastaja Jaan Tooming ironiseeris Rein Sarvesaare näidendi „Kaupo ja Lembitu” proovi alustades: „Meie aega nimetatakse tõejärgseks ajastuks. Ma küsin, miks mitte valede ajastu?” See iroonia oli ja on kohane ka ilma kõnealuse näidendi kontekstita.
Minul rändas mõte hetkega me nõukogude aega, kus ma elasin üle poole oma elust – seda loosunglikku „Kõigi maade proletaarlased, ühinege!” aega ei saa ma küll ka tõeajastuks nimetada. Külm sõda käis maailmas siis ja valetati nii siin kui seal.
Nojah, ma olen ikka mõelnud, et see, kas räägitakse tõtt elus või valetatakse kaasa, sõltub kasvatusest ja maailmatajust rohkem kui riigikorrast. Valetavad nii kommunistid kui ka kapitalistid.
Aga Jaan Toominga valede ajastu rõhutuse mõte oli selles, et „Kaupo ja Lembitu” on tükk tõest. Igaühel selles näidendis on oma isiklik tõde. Ja need tõed põrkuvad üksteisega, tekib tõdede konflikt.
Võib öelda, et „Kaupo ja Lembitu” jõudmine septembri alguses ERMi teatrisaali on maailma esietendus. Selle näidendi kirjutas 1937. aastal Rein Sarvesaare varjunime all Eesti vabariigi majandustegelane Leo Bodo Sepp. Ta oli muu hulgas majandusminister 1938–1940 – nii Kaarel Eenpalu kui ka Jüri Uluotsa valitsuses. Leo Sepp suri Ussollagi vangilaagris Permi oblastis 1941. aastal.
Jah, ajalugu. Elades 21. sajandil ja mõeldes ennast tagasi 13. sajandi tõdede konflikti… Pole midagi uut päikese all! Kas tõesti?
Mõte käib muidugi ka seal, kas me praeguses valitsuses võiks olla ministrit, kes valede ajastust näidendi kirjutaks, ja kes selles näidendis peategelased oleks. Kaupo ja Lembitu asemel, keda muide Tartus lavastatava näidendi algallikas, toonaste vallutajate kroonika (Henriku Liivimaa kroonika) mainib korduvalt.
Lavastaja Jaan Toominga soovil läheb Tartu lavastuse kavalehele hassiidi mõistulugu: „Kord küsiti rabi Aaronilt: „Mida sa õppisid oma õpetajalt Maggidilt?” „Ei midagi,” vastas Aaron. „Kuidas nii?” „Ta õpetas, et on ainult kõigekõrgem, kõik ülejäänu on ei midagi.”
Kaanepoisid on Taaratark ja misjonär Peetrus. Ilmus Maalehes. “Kaupo” proovis tegi pilti Peep Vain.