Selle pildi, kuidas Artur Talvik Jaapanis Barutot filmib, tegi Rein Kilk, kes on ka üks filmi toetajatest. Filmi saab vaadata Artur Talviku kodus Lahemaal Kass Arturi kinos, täpsem info www.talvik.ee. Artur Talvik näitas oma filmi Rapla pereklubi kutsel.
Filmimees Artur Talvik näitas Raplas oma autorifilmi “Baruto – tõlkes kaduma läinud”. Filmi ei tohi näidata televisioonis ja suurtes kinodes. Arturit tohib näidata, televisoonis ja laulusaates igatahes.
Artur Talvik ütles filmi sisse juhatades, et ta ei kahtle, et Kaido Höövelson, sumomaailmas Baruto, on kõige kuulsam eestlane maailmas.
Film on sellest, kuidas eesti poiss Jaapanis pooljumalaks saab. Film on Virumaa Laekvere valla Rohu küla poisist Kaido Höövelsonist, kes Jaapanis Tokyos sumotallis kannab võitlejanime Baruto. Mehel on vaid üks samm teha täna, et tõusta pooljumala staatusesse. Sumo hierarhias kannab Baruto hetkel ozeki tiitlit, järgmine ja kõige kõrgem aste selles reas on yokozuna’. Kui ozeki Baruto võib kehvemalt maadeldes langeda tagasi madalamatele positsioonidele, siis yokozuna’ks saades tagasilangemist enam ei ole.Artur Talviku film on dokumentaalfilm, mis tehtud nagu põnev mängufilm. Filmis on vähemalt kolm kulminatsiooni. Film ei ole tavaline spordifilm, mis jälgib sportlase eduteed tippu.
Baruto kuulsusest Jaapanis ja muus maailmas annavad tunnistust Talviku filmikaadrid, kus maadleja on peaosaline õhtusöögil (talle makstakse selle eest ja mitte vähe), kus teine peokülaline on filminäitleja Robert De Niro. Ta hetkeks vilksatab ka kaadris, Kaido Höövelson on sel peol sama suure või veel suurema tähelepanuga ümbritsetud.
Kui Talvik filmi tegi, oli Baruto vähemalt kakskümmend kohta madalamal positsioonil kui täna. Sport spordiks selles filmis, eks eestlase jaoks võib küsimuseks olla isegi täna, kas sumo on sport. Talvik räägib filmis loo sellest, kuidas lihtne eesti külapoiss sootuks teises kultuuris elab ja hakkama saab. Filmis vahetuvad kaadrid Tokyost, kus on hullumeelselt kiire elutempo, kaadritega Virumaa vaikusest ja tühjusest, inimtühjast alleest.
Üks mõjuvamaid kohti filmis on kui ilmakuulus, suur igas mõttes, eestlane Kaido suurlinna tulesid üksinda vaadates tunnistab, et on üksi. Pisargi veereb silmanurgast. Küsimusele, kas Talvik on Barutoga maadelnud, vastas Artur Talvik: „Milleks joosta vastu betoonseina.“
Filmimees Artur Talvik on täna ehk kuulsam eestlane Eestis. Ja seda kuulsust ei ole talle toonud tema varasem kõrgel tasemel tehtud filmitöö. Selline on elu ja maailm.
.