Jüri Pootsmanniga elust ja Eurovisioonist

Muusik Jüri Pootsmanni taustas on laulmine perekond Uusbergide ehitatud Rapla Riinimanda kooris. Küsimusele, kas Eurovisioon keskkooli ajal tema sõprade seas üldse mingi teema oli, vastab noormees: „Ausalt öeldes ega ma ei mäleta küll, et see nii väga teema oleks olnud.” Selgub, et kui Eurovisioon toimus, siis eks igaüks eraldi seda küll vaatas, aga noorte seas seda üksipulgi lahti ei harutatud.

„Kodus oli Eurovisiooni ajal telekas lahti ja vaatasime. Muul ajal sellel ei keskendutud. Oli hooajaline ettevõtmine.” Jüri Pootsmann sobrab mälus ja ütleb, et ilmselt on esimene meeldejäänud Eurovisioon talle siis, kui Ines seal esines. Pootsmann pakub aastaks 1999. Tegelikult esines Eda- Ines Etti Eurovisioonil Stockholmis 2000. aastal ja tuli lauluga „Once in a Lifetime” neljandale kohale.

Eesti Laul

Küsin Jüri Pootsmannilt, kuidas ta suhtub sellesse, et Eesti Laul on seotud Eurovisiooniga? „Minu arust neid kahte saab väga hästi koos korraldada. On teatud detailid, äkki peaks laulukirjutajatele andma just seda impulssi, et kirjutada oma lugu Eurovisiooni jaoks. Samas üsna kindlalt väga paljud laulukirjutajad ei taha, et neile mingi punane joon ette pannakse.Tunded, jah, on kahetised, aga minu meelest Eesti Laul toimib praegu just sellisena, nagu ta on.” Populaarseks nii Eestis kui Eurovisioonil saavad ikka need artistid ja need laulud, mis on omanäolised, jõuame pikema arutluse järel ühisele seisukohale. Jüri ütleb lisaks: „Selle üle on väga hea meel.”

Eurovisioon 2021

Jüri Pootsman ütleb, et jälgib seda, mis Eurovisioonil sünnib, tähelepanelikult juba sellepärast, et töötab hommikuti meelelahutusliku suunaga raadios. „Praegu on Eurovisiooni hooaeg ja sellest tuleb ikka juttu. Iga päev hoiame näppu pulsil.”

Jüri peab hetkel väga ägedaks seda, et Eurovisiooni lood, mis talle meeldivad ja ka ennustajatele, langevad kokku. „Kolm esimest lugu on prantsuskeelsed. Tähendab, prantsuse keel on Eurovisioonile tagasi tulnud, nagu oli selle lauluvõistluse algusaegadel. Šveitsi ja Prantsusmaa lood mulle väga meeldivad sellel aastal.”

Jõuame jutuga sinna, et ka Eurovisioonil ei pea olema lugu just inglise keele, millest kõik aru saavad. „See, et riikide lauljad laulavad oma keeles, on minu meelest väga äge! Eestikeelne lugu võib seega Eurovisioonil ka väga hästi toimida.” Jüri Pootsmann toob selle näiteks Ott Leplandi laulu „Kuula”, mis 2012. aasta Eurovisioonil sai neljanda koha. „Eesti keel võiks kõlada maailmas!” Pootsmann ütleb, et ta ei näe endal praegu vajadust inglise keeles laulda. „Eesti keel on taas noorte südametesse tulnud tänu headele sõnadele.” Pootsmann näeb siin ka räpparite „süüd”.

Restart

„Minu Eurovisioonil käik andis mulle üsna hea stardipositsiooni muusikuna tee jätkamiseks,” ütleb Jüri Pootsmann. Ta lisab: „Olin küll päris noor selle ajal. (Jutt käib aastast 2016 – MM) Arvan, et mul oligi vaja natukene raputust, see tõi mind tagasi jalgadega maa peale. See viimane koht, mis sealt tuli, oli mulle väga vajalik. Ma õppisin sellest rohkem kui oleksin õppinud siis, kui oleks hästi läinud.”

Hetkel lauluvõistlusel osalev Uku Suviste on samuti öelnud, et kui ta peaks Eurovisioonil viimaseks jääma, oleks see siiski samm edasi.

Küsin Jüri Pootsmannilt, kas osalemine selle aasta Eesti Laulul oli katse ja soov ennast tõestada, ja saan vastuseks, et ei olnud. „Ma tahtsin teha võimalikult head esitust. Natuke ennast ületada. Läksin sinna selleks, et saada uus emotsioon ja edasi minna. Mul oli ka seekord korralik team taga. Võiduisu ei olnud ei olnud motivatsiooni kohal number üks.”

Jüri Pootsmann tunnetab üsna hästi, milline vahe on esineda siis, kui publik on saalis, ja siis, kui seda pole. Selleaastasel Eesti Laulul just nõnda oli. „Publikuta esinemine ei anna sama emotsiooni. Publikunärv oli väiksem, aga kui näen kaugelt lavalt publikut, siis see annab laulule ja laulmisele sootuks teistsuguse emotsionaalsuse. Ülejäänud elu tahaks ikka piublikule laulda.”

Ennustused panevad Uku Suviste Eurovisioonil kuhugi sinna täitsa lõppu. „Ma arvan, et Ukul on päris hea šanss finaali saada. Sealt edasi ei oska ennustada, see sõltub sellest, kes on need teised, kes finaali pääsevad. Positiivsust!” ütleb Jüri Pootsmann.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.