Tartus, ülikooli lähedal oli Lutsu teatrimaja, mõnda aega peatus ses majas Genialistide klubi, täna on selles imeliselt restaureeritud hoones Teatri kodu. Mida see tähendab? Teatrikülgede lugejaile selgitab asju nuku- ja lasteteatrile pühendunud Leino Rei.
Kui palun Leinol öelda, millised on tema kokkupuuted Teatri koduga, ütleb ta ennast konsultandiks. Leino teeb selle koha avalavastuse ja mängib selles kaasa. Ta on koos muuseumirahvaga nukumuuseumi teatri jaoks välja töötanud sisulise programmi ja sellele nähtusele ka nime leidnud. Teatri kodu. Leino sõnul peaks lapse esimene kokkupuude teatriga olema eriline, kuid koduselt soe. „See on väga oluline hetk, see esimene. See määrab ära, kas laps tahab teatrisse tagasi tulla, kas sellest käigust kasvab välja harjumus ja vajadus terveks eluks. Kas ta õpib austama ja armastama teatrit ning kultuuri laiemalt,“ ütleb Leino.
Mänguasjamuuseum + teatrimaja = Laste Kultuurikeskus.
Tartu Mänguasjamuuseumi kõrval on teatrimaja. On seal juba hulk aega olnud. Teatrimaja saalis on etendusi andnud Emajõe Suveteater, Nukuteater, Genialistide klubi ja mitmed teised teatrid ning loomingulised kooslused.
Nüüd saab see maja päris uue alguse. Ta on äsja renoveeritud ja saanud sellise kuju, nagu ta ilmestas linnapilti ka 18. sajandil. Teatrimajal on uus omanik – Mänguasjamuuseum, ja uus nimi – Teatri Kodu.
„Pärast renoveerimist pakub teatrimaja tegevust kolmel korrusel. Teisel korrusel asub lastestuudio, kuhu oodatakse eri vanuses laste gruppe osalema teatriteemalistes programmides. Põhikorrusel on teatrisaal, mis lisaks teatrile kutsub külla kino ja muusikat ja tantsu ja veel… Võlvitud keldriruumidest leiavad külastajad teatrinukkude muuseumi, saavad erinevatel minilavadel teha ise teatrit ning hämaras keldrisopis kaeda arheoloogilistel väljakaevamistel avastatud keskaegseid leide,“ tutvustab Leino Rei
Mänguasjamuuseum ja Teatri Kodu on omavahel ühendatud galeriikäiguga. See on näituste tarvis loodud klaasseintega ruum. Galerii seob muuseumi ja teatrimaja üheks, kompleksseks tervikuks. Muuseumi- ja teatriinimeste arvates on sellel kooslusel potentsiaali kasvada tõeliseks Laste Kultuurikeskuseks
Teatri Kodu – muuseumist inspireeritud teater
Leino Rei nimetab Teatri Kodu maailmas ainulaadseks muuseum-teatriks. Väga palju on muuseume, mis tekkinud teatrite kõrvale. Kui üks teater on juba mitu head aastakümmet tegutsenud ja neil on kogunenud piisav hulk nukke, siis on asjade loomulik käik luua nende nukkude eksponeerimiseks ja ajaloo säilitamiseks muuseum.
Vastupidist näidet, kus muuseumi juurde on loodud teater, nii hõlpsalt ei leia. „Seepärast on ka Teatri Kodu sisuline teljestik rajatud ideele – muuseumist inspireeritud teater. Kes on käinud Mänguasjamuuseumis, see teab, et nostalgiaelamus on vältimatu. Siin on lihtsalt mänguasju iga inimese lapsepõlvest. Ja see puudutab. See äratab täiskasvanus ellu mälestused ja käivitab lapses fantaasia. Iga nukk, mänguasi, teema või valdkond väärib siin omaette lavastust. Me hakkame vaikselt servast minema ja vaatame, kuhu jõuame,“ visioneerib Leino Rei.
Püsitruppi uuel teatril veel ei ole. Lavastuse haaval edasi liikudes püütakse välja tuua 1-2 laste- ja/või nukulavastust aastas. Lisaks omalavastustele oodatakse külla ka teisi teatreid, kelle mängukavas väikevorme, mis saali sobivad.
Teatri kodu tegemistesse kuulub kindlasti ka muinasjutuvestmine. Koostöös muinasjutuvestjatega on loomisel muinasjutuõhtute traditsioon. Eesmärk on õppida kuulama, ise lugusid looma ning vestma.
Teatri kodu ei ole ainult kodu teatrile. Lisaks oma ja külalisetendustele hakkavad seal toimuma teemaõhtud, mis toovad lasteni sündmusi väga erinevatest valdkondadest. Filmiõhtud, muusikahommikud, pärimusõhtud, koolikontserdid, tantsuõhtud, tsirkuseõhtud, mängudeõhtu, mustkunstiõhtud…
„Soovime kasvada koos oma külastajatega. Esialgu on plaan alustada sügisest kõikide valdkondade katsetamisega, et saada aimu, kuidas ideed tegelikkuses välja näevad ning milline saab olema laste huvi,“ kirjeldab Leino võimalusi, mida pakub uus Teatri Kodu, päris mänguasjade maailmas.