“Vanemuise biitlid” ja Kungla rahva helge meel

alt

Tartu raekoda ja Ivar Põllu.

 

 

Ivar Põllu räägib Tartu uue teatri eduseisust.

 

Algab märts, nimega teatrikuu, tähendab see sinu jaoks midagi või on tegu hääbuva kultuurimärgiga, mis uuendamist või unustamist vajab?

Ma ei tunne märtsi kui teatrikuu osas erilisi tundeid, kahjuks. Ei oska ka öelda, on see hea või halb. Natuke nõukogulik kampaania tundub, aga ma pole ka selle tagamaid kunagi uurinud.

 

Kirjelda, kuidas on läinud lavastusel “Ird K”. Kui selle tegite, siis mitu etendust plaanisite mängida, mitu nüüd olete mänginud, kas on ees veel festivale…?

Alguses oli kindel plaan teha 5 etendust Tartus ja 1 Tallinnas. Need olid ka rahaliselt kaetud. See andis rahu ja julguse teha nagu nokk loodud. Nüüd on 44 etendust mängitud ning mitte eriti tihedalt. Uuel hooajal mängime edasi. Kutsuti kevadeks ka Peterburi festivalile, kuid jääb sel aastal ära, sest Katrin Pärnal on sealkandis just sünnitamistähtaeg.

 

Oskasid sa sellist edu prognoosida? On seda võimalik seletada, miks nii läks? Kuidas?

Mingit edu me ei prognoosinud, ehkki viskasime esimesest proovist alates nalja, et selle lavastusega saame kõik teatripreemiad. Ja kui lavastusest ühel hetkel laulud välja jätsime (jajaa, meil trupp laulis ka), siis näitlejad ütlesid, et siit läks muusikalise kujunduse preemia.

Tagantjärele võib arvata ka, et see koos laulmine liitis päris hästi truppi. Laulud täitsid selles mõttes oma eesmärgi, jäid sisse.

alt

Kui kaugel on lavastus “Vanemuise biitlid”, kes mängivad, mis lugu on?

Lavastuses mängivad Maarja Jakobson, Maarja Mitt, Nero Urke ja Helgur Rosenthal. Ma ei oska öelda, mis lugu on, ma ei oska lugu jutustada.

Seal on väga palju lugusid. See on ju lavastus neljaliikmelisest teatritrupist, kelle saatuseks on tegutseda Kungla rahva seas, Vanemuise kandlemängu saatel. See on lavastus loomisrõõmust ja tungist argielust välja. Erinevatest teedest põgenemiseks (või päasemiseks).

Soov on teha helge lavastus, aga ma ei tea, kuidas loomuomane kurvameelsus ja dramaturgiareeglid, mis konflikte nõuavad, seda sündida lasevad. Trupp on igatahes võimas ja kõik neli teevad vägevad rollid.

 

Milline on te teatri ruumi seis?

Hea, halb, selgusetu, ajutine ja igavene. Tartu Ülikool sõlmis meiega tähtajatu üürlepingu, mida on võimalik kolmekuulise etteteatamisega üles ütelda. Maja, mida üürime, on müügis, ning on selgusetu, kas see ostetakse ära ja kas võimalik ostja meiega uue lepingu sõlmib. Nii et endiselt “nopi päeva” ja “ela hetkes” seis. Proovime seda nautida. Ehk õpime.

 

Millised on plaanid ja suveplaanid?

Suvel tuleb välja muusikaline vabaõhulavastus (kõlab õudselt, eks) koostöös Eesti Rahva Muuseumiga nende uue hoone ehitusplatsi lähedal võpsikus Raadil. Muusika on kirjutanud Tauno Aints ning selle kannab ette spetsiaalselt moodustatud eripalgeline ansambel ja Tartu Noortekoor.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.