Ratas peatab maailma maalitud pildil

Kunstnik Kaido Ole foto all vasakus ja all paremas nurgas. Näitus on avatud 15. aprillini. Fotod Taimo Tammik

26.jaanuaril avati Raplast pärit kunstniku Kaido Ole suur isikunäitus Kumu kunstimuuseumi suures saalis.
Näitusele „Kaido Ole. Kena kangelane ja küllaga vaikelusid“ on kunstnik pannud välja spetsiaalselt sellesse saali ja selle näituse tarvis maalitud ja mõeldud maalid. Kaido Ole sõnul valmistas ta seda näitust ette kaks aastat ja suur osa ajast kulus mõtlemisele, mis ja kuidas. Osa Ole maalidest on nii suured, et ta kasutas maalimiseks NO teatri kõrge laega saali ajal, kui teater Skoone bastionil Põhuteatrit tegi ja pidas.
Kaido Ole uued maalid on suured ennekõike mõttemahult. Vormi suurus omakorda annab mõtetele ja värvidele ja neile vidinatele, millele vaatajana nimegi ei oska anda mõnel juhul, hingamise ruumi.
Ole vaikeludel on ratas all. Kõigil piltidel ühesugune. Ratas veereb ja see viib pilte vaadates mõttele, et pildil on ainukordne hetk tabatud. Seda, mis maalidel jäädvustub, ei juhtu enam mitte kunagi. Lihtsamalt või keerulisemalt sobitub neid maale vaadates näitusemustrisse lause “jõgi voolab” ja teadmine, et ei saa kunagi astuda kaks korda samasse jõkke.
Ei julge hakata Kaido Ole näitust maal maali haaval lahti harutama. Selline tunne on, et näitus kasvab peas, avaneb seda enam, mida rohkem päevi möödas selle nägemisest. Ole kena kangelase pea on näitusesaali laes ja rattad all, kogu näituse mõõtmatusele annab mõõdu maalitud elusuurune kunstnik ise.
Kummaline asi on Kaido Ole Kumu näitusega. Sealt saadud emotsiooni ja mõtteid, neid salajasemaid ei oska ja ei taha sõnastada, see nagu lõhuks tervikut. Seda küll tuleb öelda, et Kaido Ole nüüdisaegses maalimänguruumis on naljakas ja lõbus olla veel kõigele lisaks. Maalid teevad vaataja rõõmsaks.
Kunstnik ütles ajalehele Sirp näitusest kõneldes muu hulgas nõnda: „Kui palju on üheselt mõistetavat või arusaadavat üldse meie ümber? Ma arvan, et väga napilt, sest vist peaaegu kõike saab ja peabki vaatama eri nurga alt. Mulle meeldiks mängureeglid just nii seada ja sellest tulenevalt annab kõik ainet uuteks mõtisklusteks, kui leebelt väljenduda. Provotseerima peab tuima või rumalat, kuid ma ei sooviks kumbagi esmajärjekorras oma n-ö vestluspartneriks. Ise ma ei pea konkreetseid detaile või tekkida võivaid lugusid üldse kõige olulisemaks arutlusobjektiks, ei enda ega ka teiste (kunsti) puhul. Pigem on olulised suuremad valikud ehk siis see, miks põhimõtteliselt tehakse just nii, aga mitte teisiti. Millise põhjendusega on välistatud ülejäänu ja valitud olemasolev ehk jõutud just sellisesse punkti?“
Näituse korraldajad nimetavad kunstnik Kaido Olet üheks Eesti rahvusvaheliselt tuntuimaks ja hinnatuimaks kunstnikuks.
Kaido Ole on loo ja loominguga sees ka Nädalise 2012. aasta kunstikalendris. Programmi “Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames on 22. veebruaril vestlusõhtu kunstnik Kaido Olega ning toimub kunstniku autoriraamatu esitlus.
Kaido Ole näitusele on koostatud haridusprogrammid nii lastele kui ka noortele. Lisaks toimuvad Kaido Ole kohtumised kunstiõpetajate ja õpilastega. 1. veebruarist 13. aprillini 2012 viib kunstnik läbi ka viis meistriklassi, milles saavad osaleda gümnaasiumiõpilaste ja õpetajate grupid.

Kõige väiksem vaikelu näitusel. Foto Taimo Tammik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.