Inimese ravi garateeritud?

Kumbatpidi siis ikkagi õige on mõelda, kas ravitakse haigusi või inimest?

Inimese elukvaliteeti iseloomustab tervena elatud elu. Olen isegi mõelnud vaimsest tervisest ja füüsilisest. Ikka selles vananemise kontekstis, et no puu otsa enam ilma redelita ei roni, kui on soov kaugemale näha, aga kujutluses saab pilve peale tõusta ka füüsilist jõudu omamata. Jah, nõnda kirjapildis tundub see ju isegi arukas mõte.

Ülo Vooglaiu raamatus „Elanikust kodanikuks” on peatükk nimega elu. Esimene peatükk kannab nime „Inimene” ja teine peatükk „Elu”. Inimese elu. „Elamise eeldus on tervis, suhted, suhtlemine kõigil regulatsioonitasanditel,” kirjutab professor ainult aasta tagasi välja antud raamatus. Siin on tähtis nimetada, et selle raamatu alapealkiri on „Käsiraamat isemõtlejale”.

Professor Irja Lutsar kirjutab 14. detsembril oma FB leheküljel muu hulgas, et kasutame COVID-19 ennetamisel ajaloolisi meetodeid. Nendeks on isolatsioon, käte pesemine, näomaskid, distantsi hoidmine. „Isolatsioonist kinnipidamine ei tulnud inimkonnal hästi välja 400 aastat tagasi ja tundub, et ei tule ka praegu,” ütleb professor Lutsar.

Esmaspäevast keelustas Leedu valitsus inimeste lahkumise oma koduomavalitsusest. Samuti on keelatud lähikontaktid väljaspool peret või leibkonda. Professor Vooglaid defineerib: „Tervis on füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu ühtsus.” Järelikult: kui me keelame inimestel kogu maailmas silmast silma suhtlemise, tuleb pärast sellest viirusest võitusaamist hakata ravima ülemaailmset vaimu haigust. Sotsiaalse keskkonna moodustavad inimsuhted. Selles, et midagi on viltu läinud ammu enne koroonaviiruse tulekut, räägib kasvõi see, et esimene teema, millest viirusehirmus rääkima hakatakse, on rahakaotus. Muidugi on see omal moel arusaadav, suurem osa maailmast on üles ehitatud rahasuhetele. Aga hunnik raha ei asenda tervist. Kui eesmärk on võim ja raha, siis on inimene vahend. Ideaalis peaks raha ja võim olema vahend, et inimene saaks elada elusat elu.

Arstide puudusest räägitakse juba täna. Hea arst ravib inimesi, tunneb haigusi ja teab ka seda, missugune on terve inimene.

Ilmus Maalehes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.