Harrastusteatri maratonil ei katkestata

Alljärgneva loo autor Valter Uusberg koos poeg Ukuga Jänedal, lavastuse “Jõud” proovi vaheaajal.

X Külateatrite festival peeti Raplamaal.  Kunstnik Valter Uusberg teeb sisulise ülevaate festivalist.

Vaatasime  žürii liikmetena Märjamaa rahvamajas 3 päevaga 23 etendust – vahele paarikümneminutilised pausid lava või saali vahetamiseks. Hilisõhtutel, alates kolmveerand üheteistkümnest andsime saalitäiele harrastajaile tagasisidet. Kurnav ja köitev maraton oli.

Mis on asja paatos?

Nii küsis kolleegidelt žürii liige Andrus Vaarik ja vastas sellele oma säravate kommentaaridega tagasiside-kohtumisel. Ka allpoolne ülevaade liigub selle küsimuse valguses. 

Vana hea sõnateater

Harrastusteater tugineb sõnale, usaldab seda ja tihtilugu ei näe laval midagi muud peale sõna. Tulebki tunnistada, et kõik nähtud etendused, ka vormilt nõrgemad, läbisid nö „0-kvalifikatsiooni“, edastades etenduste aluseks olevaid käsikirju. Käsikiri on kirjandus, etendus aga elu. Kuidas olla laval mitte kirjanduslik, vaid elus – sellest Vaarik harrastajatele rääkiski.

Miks ma seda teen?
Niisiis on tajutav, et tihtilugu haigutab käsikirja ja tegijate vahel tühik. Millest see? Tagasisidevestlustes tuli avameelselt ilmsiks, et vahel materjal tegijaid ei puuduta või on tegu „makulatuuriga“ (žürii liikme Toomas Lõhmuste väljend) nagu Valgu Rahvamaja näiteringi kohati üsna ladusalt esitatud, kolhoosikorda propageeriv komöödia „Sookollid ehk naisevõtt pole naljaasi“.
Asja ei saa teha distantsilt päheõpituna, see, mis saalisolijat näitlejas tegelikult köidab, on viimase täielik lavaline kohalolu, tema mõtte- ja suhtetegevuse seesmine aktiivsus, mis ei väljendu vaid välises häälekas tegevuses.
Oli ka neid hetki – žürii ettepanekul tunnustasid Tabivere valla esindajad näitleja kiituseks ja teistele eeskujuks Mari Möldre nimelise näitlejapreemiaga Tornimäe näiteseltsi „Võsavendades“ kõrvalosa teinud Helje Basihhinat.

Lavakujundi algmed
Lisaks sõnale usaldab harrastusteater ka  sõna-sõnaliselt realistlikku lavapilti. See on tegevuspaika kirjeldav, mitte etenduse teemat tõlgendav ja võimendav. Näiteks  Orissaare kultuurimaja näiteringi esitatud tükis „Mis juhtus Kihnu Jõnniga, kui „Manni“ peal oli Koterman?“ oli palju vaeva nähtud kesklavale laevamoodustise koostamisega, mis neelas kogu tähelepanu. Jõnni-etenduse tegelikku pinget kandvad, lavahorisondile püstitud suured tuulevaikuses seisvad purjed jäid mõjusa lavakujundina kasutamata.
Samas Tabivere Harrastusteatri „Pärijate“ visuaalne terviklikkus (lavapilt, kostüüm, liikumisjoonis) tõi meelde tummfilmiliku ilmekuse, mida nüüdiskino enam ei vaja, aga Lutsu janti esitav harrastusteater küll.

Näitleja lähivaates

Märjamaal mängiti suures ja väikeses saalis. Väikeses saalis on distants kunstilise ja argise ruumi vahel reeglina olematu, nii et lavamaagia tekkimine oleneb siin üksnes näitlejatest. Parimatel juhtudel see nii oligi.
Paide huviteatri „Mäeküla piimamehe“ mõisahärra ja Mari stseenis toetas lähivaatelist mõju veel teatav tegelik „füsioloogiline“ mõõde – polegi varem näinud nii orgaanilist kontakti oma võimus kindla vanema mehe ja oma ilus kindla noore naise vahel. 

Teater – mitteteater

Harrastusteatri osaks on olla valmisdramaturgiale tuginev konservatiivne sõna- ja näitlejateater, mille paremik, ka Märjamaal nähtu, valmib hea maitse ja kindla käega lavastaja kontrolli all.
Kuigi sõnalavastuste sekka oli Tartu Vilde teatrilt lipsanud „mitteteaterlik“ „Jõeke“, mis etenduskunsti (perfomance) puhtakujulise vormina näitas, kuhu harrastusteatergi vormiotsingutes võiks vahel kalduda, soovitan ma kodulavale kutsuda vähemalt kolme väga head harrastusetendust: „Palju õnne argipäevaks“ Paide huviteatrilt,  „Dotsent vastu tahtmist“ Jõelähtme lavagrupilt ja kui midagi tõsist, siis „Mamma“ Kuusalu näiteringilt.

X Külateatrite festival  Raplamaal

Grand Prix
Kuusalu näitering – I.Võõramaa “Mamma”  –  lavastaja Vendo Peebo

Laureaadid
Jõelähtme Lavagrupp –     B.Nušič  “Doktor” ainetel valminud komöödia “Dotsent vastu tahtmist”  – lavastaja Maie Ramjalg
Paide Huviteater    J.Tätte “Palju õnne, argipäevaks” -lavastaja Erich        Einstein
Nõo Näitetrupp    J.Tätte “Latern” – nõustajaks oli Otepää Rahvateatri lavastaja Margus Möll

Eripreemiad

Vormiotsingu preemia”
Vilde Teater    L. Strumbe”Jõeke” – lavastaja Raivo Adlas

Visuaalse terviku preemia”“
Tabivere Harrastusteater    O.Luts “ Pärijad” –lavastaja Tõnis Lepp

“Elegantse terviku preemia”
Salme Vallateater    Tolarski/Beneši opereti ainetel “Haljal aasal”- lavastaja Maire Sillavee.

Tabivere valla eripreemia – Mari Möldre näitlejapreemia
Helje Basihhina – Tornimäe Näiteselts

“Psühholoogilise realismi preemia”
Paide Huviteater
E.Vilde/A.Särev “Mäeküla piimamees”-lavastaja Tarmo Hints

Lisaks palju näitlejapreemiaid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.