„Demagoogia on võimas jõud araks kasvatatud tohmanite maal“

JaxZK-JUvaEamfo1oZGahdw6AI3y-_pif8h3lsbbL9U,gQCuUkbfhP5DWADMn4vpGbZExm2fcMkifSo9najjidU
Kirjastus SE&JS kingib Ülo Vooglaiule sünnipäevaks tema esimese kogutud mõtete raamatu „Aeg & Vaim”. Raamatu koostaja ja autor on Ivar Tröner.
Kirjastaja Sirje Endre, kes ühtlasi on selle mõtete-raamatu toimetaja, loetleb märksõnu, mis iseloomustavad tekste, mis nüüd ühtede kaante vahel edasimõtlemiseks ja inspiratsiooniks – inimene, elutõde, loomine, teaduslik mõtlemine, ühiskond, uurimistöö, juhtimine, demagoogia, õppimine, suhtlemine, sotsiaalne, haridus, kool ja väärtused.
Ülo Vooglaiust juhindudes ja elu võimalikult paljudest vaatepunktidest vaadates ‒ ikka et tervikpilt sisukam ja tuumakam saaks ‒, märkab ka hooletum vaatleja demagoogia arvestatavat pealetungi me kultuuri vaadete kujundamisel. Kunst on selles vallas eriti haavatav mu meelest, sest kui me oma ei oska ära tunda ja hoida…
Raamatu koostaja Ivar Tröner alustab peatükki „Demagoogia” (erinevalt teistest selle raamatu peatükkidest, mille avavad maailma tuntud mõtlejate tsitaadid) Ülo enda mõttega: „Demagoogia on võimas jõud araks kasvatatud tohmanite maal.” Mul on tunne ‒ ja raamat kinnitab seda ‒, et on võimalik selliseks mitte kasvada.
Mäletate, kuidas Nõukogude ajal riigile ebamugavad tüübid edutamise, aurahade ja kuhugi kaugele „tähtsale” tööle saatmisega maha rahustati?
Ülo Vooglaid ei ole lasknud endaga nii juhtuda. Ta on selgroogupidi vabadusega, vaimu vabadusega kokku kasvanud. Paradoksaalne, et mõtlemise teeb vabamaks teaduslik mõtlemine – metodoloogiline, igat detaili arvestav.
Ses kontekstis on tähtis öelda, et raamatu ilmumine sai teoks Ülo õpilaste, ta talendi austajate ja sõprade annetuste toel.

KAAS-vooglaid_rek Volk Raplas oli punk 139 Volk Raplas oli punk 119Elav klassik
Ivar Tröner, kes on pea 20 aastat uurinud filosoofia ja sotsioloogia klassikuid, ütleb Ülo Vooglaiu elavaks klassikuks. Tröneri sõnul lootis ta Ülo juubeliks saada valmis mahuka intellektuaalse autobiograafia põhjalike lisadega.
„Aga kuna paljud võimustruktuurid (kelle käes õigus ka vastava raha jagamisel ‒ MM) ei pidanud seda tööd vajalikuks, käis selle valmimine majanduslikult üle jõu,“ tõdeb ta. „Lõpuks, soovides ka iseendale üht käsiraamatut, millest leida abi, kui mõte ja elu kisub keerdu minema, sai valmis käesolev teos “Aeg & Vaim“.“
Ivar Tröner on kirjutanud selle raamatu eessõna, milles katked inetellektuaalsest autobiograafiast, ja põhjaliku järelsõna.
Küsimusele, kui kerge või raske oli teha koostööd Ülo Vooglaiuga, vastab Tröner (tundub, et just oma õpetaja õpetusest juhindudes), et mõtlejad ei pea kunagi olema kerged koostööpartnerid.
Ta palub siinkohal rõhutada: „Eestis on kerge töötada mõtlejaga, aga Eestis ei ole kerge tegelda süsteemse tööga, mis nõuab 2– 5 aastat arhiivitööd jne, sest meie kultuur, hariduspoliitika ning raha jagamise bürokraatia ei väärtusta omakeelset ja -meelset loomet ja tekste. Seda tööd tuleb teha süvavaesuses ja suure kannatusega, sest praegune suhtumine eestikeelsesse mõttevaramusse ei taga meie rahva emakeele säilumist kõrgetasemelise kultuurkeelena.”
Vastvalminud raamatu järelsõnas ütleb Tröner , et Ülo Vooglaid on lootusetu optimist. Samade kaante vahel olevas loos õpetaja Vooglaiust võrdleb Tröner teda Carl Kustav Jungiga ‒ mõlemat suurmeest iseloomustab püüd täiusele.
Eesti suurmeeste seas näeb Tröner Vooglaiu elus ja loomingus paralleele Juri Lotmani ja Linnart Mälliga. „Kõik need suurmehed olid seotud Nõukogude ajal ühe ülikooliga ja veidralt kummalise ning rumalalt autoritaarse ajastuga. Neil kolmel mehel oli suurepärane võime olla ühest rumalast ajastust vaimselt üle.”

Esmaesitlus Raplas
Küsimusele, kas Ivar Tröneril on plaanis Ülo Vooglaiu tööde uurimist, süstematiseerimist ja avaldamist jätkata, vastab ta üsna üheselt: „Jah, kindlasti, võtku see aega kas või 25 aastat. Hetkel on mul käsil Ülo Vooglaiu tööde täieliku loendi koostamine.”
Me põgusa jutuajamise lõpetuseks ütleb Ivar Tröner: „Tahan väga tänada kirjastust SE&JS. Samuti neid kümneid tagasihoidlikke Eesti inimesi, kes toetasid raamatu trükkimist rahaliselt. Nad tuletasid mulle taas meelde, et tõelised imed ja teod Eesti kultuuri jaoks sünnivad läbi meie endi tegevuse.”
Üks asi veel, mida siinkohal mitte ilma vajaliku uhkuseta rõhutada saan: Ivar Tröneri ideest alguse saanud ja koostatud raamat „Aeg & Vaim” näeb ilmavalgust suuresti just tänu Raplamaa inimestele. Raamat peaks trükikojast välja tulema 28. septembril ja selle esmaesitlus on Rapla riigimajas 4. septembril. Muu hulgas esineb esitlusel professor Ülo Vooglaid loenguga maaelust ja haldusreformist. Esitluse algus kell kaks pärastlõunal.

Uudis ilmus Maalehes.

One thought on “„Demagoogia on võimas jõud araks kasvatatud tohmanite maal“”

  1. Väga hea .Ootan põnevusega.Mäletan Ülo Vooglaiu loenguid ÜPUI lagritest Kose- Uuemõisas.Väga meeldejäävad ja mõtlemapanevad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.